Tuż przed świętami Bożego Narodzenia na drogi w całej Polsce wyjadą tysiące samochodów. Wielu z nas będzie w tym czasie w drodze do rodziny, nierzadko oddalonej o setki kilometrów. Niektórzy wybiorą podróż pociągiem, jednak większość wybiera samochód. To wiąże się oczywiście z kosztami w postaci zakupu paliwa. Ile będzie kosztowało przed świętami i z czego to wynika?
Ceny paliwa na Boże Narodzenie
Nie da się ukryć, że większość produktów oraz usług kosztuje dziś o wiele więcej, niż jeszcze kilka lat temu. Wpływ na ten stan rzeczy mają między innymi ceny paliwa - jeżeli jest ono droższe, to więcej kosztuje transport towarów. Te siłą rzeczy również muszą więc kosztować więcej. Wzrosły więc ceny produktów w sklepach, ale także usług transportowych, w tym podróży autobusami czy samolotami. Nic więc dziwnego, że w czasie, gdy więcej osób jeździ samochodem, na przykład przy okazji wakacji i świąt, wielu z nas interesują ceny paliwa. Jak będą się one kształtowały przed Bożym Narodzeniem?
Zobacz także:
Mamy na szczęście dobre wiadomości. Jak przewidują analitycy z portalu e-petrol.pl, ceny paliwa mogą w najbliższym czasie nieznacznie spaść (nie dotyczy to autogazu). Już w ostatnim tygodniu o 1 grosz potaniał olej napędowy, a benzyna E10 o dwa grosze. Średnie ceny paliwa wyglądają następująco:
- Diesel: 6,18 zł/l
- Benzyna 95: 6,07 zł/l
- Autogaz: 3,19 zł/l
Dobra wiadomość jest taka, że zatrzymał się wzrost cen autogazu. Zdaniem ekspertów z e-petrol.pl jest to znak, że rynek dostosowuje się do sytuacji, w której zabraknie dostaw autogazu z Rosji i być może dużych podwyżek już nie będzie.
Prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku na kolejny tydzień grudnia zakłada utrzymanie kierunku i dynamiki zmian. Za wyjątkiem autogazu przewidujemy dalsze niewielkie obniżki, a szacowane przedziały dla poszczególnych gatunków paliw to: 5,98-6,09 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla oleju napędowego 6,09-6,20 zł/l i 3,18-3,26 zł/l dla autogazu - czytamy na e-petrol.pl.
Co wpływa na ceny paliwa?
To, ile musimy zapłacić za paliwo na stacji, wynika z kilku czynników. Nie jest to tak proste, jak się wydaje - czasami wydarzenie w kraju znajdującym się tysiące kilometrów od Polski może sprawić, że paliwo stanie się tańsze lub droższe:
Kursy walut
Bardzo istotna jest wartość złotówki w stosunku do dolara, ponieważ to właśnie w dolarach amerykańskich przeprowadza się większość transakcji na rynku ropy naftowej. Gdy złoty jest słabszy, to rosną koszty importu, przez co paliwo również staje się droższe.
Ceny ropy
Podstawowym czynnikiem jest oczywiście cena samej ropy naftowej, która jest niezbędna do produkcji paliwa. Gdy cena ropy na giełdach międzynarodowych rośnie, to wyższe są koszty jej zakupu w rafineriach, a finalnie my płacimy więcej za paliwo na stacji.
Podatki oraz opłaty
W Polsce kupując paliwo płacimy nie tylko za sam produkt. W jego cenie znajduje się też podatek VAT w wysokości 23%, akcyza w wysokości 25% ceny detalicznej paliwa, a także opłata emisyjna i paliwowa.
Marże
Rafinerie i stacje paliw narzucają marże, które mają oczywiście wpływ na finalną cenę paliwa. Obecnie marże rafineryjne rosną, więc siłą rzeczy paliwo też drożeje.
Sytuacja na świecie
Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo wydarzenia na świecie wpływają na cenę paliwa. Konflikty zbrojne czy sankcje w tych częściach globu, w których produkuje się ropę sprawiają, że jej dostawy są utrudnione. Gdy ropy jest mało, rośnie popyt na nią, a wraz z nim ceny.
Sezon
Ceny paliw mogą rosnąć i maleć także w zależności od sezonu - zwykle są wyższe w wakacje czy święta, gdy więcej ludzi korzysta z samochodów.
Jak można zaoszczędzić na tankowaniu?
Stosując pewne metody możemy nieco zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie i tym samym zaoszczędzić. Warto wyjąć z bagażnika wszelkie ciężkie i niepotrzebne przedmioty, ponieważ im wyższa jest masa pojazdu, tym więcej paliwa będzie on zużywać. Zadbajmy też o to, by ciśnienie w oponach było na odpowiednim poziomie i wyłączajmy silnik przy każdym dłuższym postoju, na przykład przed przejazdem kolejowym. Warto również nauczyć się ekonomicznej jazdy samochodem. W pojazdach z silnikiem benzynowym należy zmieniać bieg na wyższy przy 2200-3500 obrotach na minutę, a w tych z silnikiem diesla przy 1700-3000 obrotach.