O zakaz trzymania psów na łańcuchu od dawna apelowali obrońcy praw zwierząt. Co ta zmiana oznacza dla właścicieli zwierząt?

Czy psa można trzymać na łańcuchu?

W Polsce widok psa przywiązanego do budy nie jest rzadkością. Od 2012 roku prawo przewiduje możliwość trzymania psa na uwięzi nie krótszej niż 3 metry i nie dłużej niż przez 12 godzin w ciągu doby. Niektórzy właściciele psów trzymają psy na łańcuchach w obawie przed tym, że ich pupil może zaatakować inne zwierzęta. Często też są przyzwyczajeni do tego, że trzymanie psa na łańcuchu jest normalne.

Zobacz także:

Dla psa nie jest to dobre rozwiązanie, na co od lat wskazywali eksperci i organizacje zajmujące się ochroną zwierząt. Pies niezależnie od rasy, wieku i wielkości potrzebuje regularnej aktywności fizycznej i kontaktów zarówno z ludźmi, jak i z innymi zwierzętami oraz możliwości swobodnego spaceru. Trzymanie zwierzęcia na łańcuchu przez dłuższy czas może prowadzić do problemów zdrowotnych i ogromnego stresu, właścicielom trudniej też zbudować z czworonogiem dobrą relację. Szczególnie zimą zdarza się, że łańcuch jest zbyt ciasny i przymarza do ciała, co przyczynia się do cierpienia zwierzęcia.

Będzie zakaz trzymania psów na uwięzi

Poselski projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zakłada całkowity zakaz trzymania psów na uwięzi. Zwierzę miałoby być trzymane w kojcu. Jest to specjalne pomieszczenie chroniące zwierzę przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi. Propozycja zakłada minimalne wymiary kojców w zależności od wielkości psa: 

  • pies o wysokości w kłębie poniżej 50 cm miałby mieć kojec o minimalnej powierzchni 10 m kw., 
  • pies mający w kłębie pomiędzy 51 cm a 65 cm – kojec o powierzchni nie mniejszej niż 15 m kw. 
  • psy powyżej 66 cm w kłębie będą musiały mieć kojce nie mniejsze niż 20 m kw.

Pod projektem podpisało się już ponad 500 tysięcy osób. Aby projektem obywatelskim musiał zająć się Sejm, wymagane jest minimum 100 tys. podpisów. Jeśli zmiana wejdzie w życie, jedynym dopuszczalnym sposobem ograniczenia swobody psa na prywatnej posesji będzie zastosowanie kojca. Od zasady będą dwa wyjątki. Dozwolone będzie trzymanie psa na uwięzi podczas spaceru oraz podczas jego transportu. 

Jakie zmiany dla właścicieli zwierząt?

Projekt wprowadza również obowiązek chipowania czworonogów oraz likwidację pseudo hodowli. Ma zostać ograniczone niekontrolowane rozmnażanie zwierząt oraz sprzedaż zwierząt domowych poprzez portale aukcyjne i sprzedażowe w internecie. W projekcie zawarto też postulat o zaostrzeniu kar za znęcanie się nad zwierzętami. W Polsce aktualnie za takie zachowanie można otrzymać karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności. W przypadku szczególnego okrucieństwa, kara może być zaostrzona do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd może również orzec zakaz posiadania zwierząt i zobowiązać do wpłaty nawiązki na rzecz organizacji zajmujących się ich ochroną. 

Jak wybrać kojec dla psa?

Kojec dla psa jest ważny, aby zapewnić mu bezpieczne warunki życia. Powinien być dostosowany do pupila i zapewnić zwierzęciu wystarczająco dużo miejsca do swobodnego wstawania i leżenia. Nie powinien być wyłącznie miejscem do spania, ale również przestrzenią, gdzie pies może się trochę poruszać. W środku powinna się znaleźć buda lub inne schronienie, które zapewni psu ciepło w chłodniejsze dni, a także miski na wodę i jedzenie. Wybierając miejsce do postawienia kojca, należy zwrócić uwagę, by umieścić go w miejscu, gdzie zwierzę będzie chronione przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz z dala od ruchliwej ulicy, by nie narażać go na stres.