Na liście leków refundowanych nie będzie popularnego leku stosowanego przy leczeniu cukrzycy typu 2. To coraz częściej występująca choroba. Czy brak refundacji wpłynie na pacjentów stosujących ten lek? Jak działają leki na cukrzycę?
Jakie zmiany w liście leków refundowanych?
Leki refundowane odgrywają kluczową rolę w systemach opieki zdrowotnej. Refundacja umożliwia pacjentom dostęp do niezbędnych leków, które w pełnej cenie mogłyby być dla nich zbyt drogie. Zachęca ich to do systematycznego leczenia i jednocześnie odciąża ich to finansowo. 18 września 2024 rok Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowe obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków i wyrobów medycznych. Na nowej liście nie znalazł się popularny lek na cukrzycę. Chodzi o preparat Trulicity.
Zobacz także:
Jak tłumaczy resort zdrowia, wnioski złożone przez firmę Eli Lilly o kontynuowanie refundacji „nie spełniały warunków określonych przepisami w tzw. ustawie refundacyjnej”. Z tego powodu Ministerstwo Zdrowia nie ma prawnych możliwości kontynuowania refundacji tego leku.
Dotyczy to wszystkich serii preparatu:
• Trulicity, Dulaglutidum, 0,75 mg, roztwór do wstrzykiwań, 2 wstrzykiwacze po 0,5 ml, GTIN: 05909991219130,
• Trulicity, Dulaglutidum, 1,5 mg, roztwór do wstrzykiwań, 2 wstrzykiwacze po 0,5 ml, GTIN: 05909991219161,
• Trulicity, Dulaglutidum, 3 mg, roztwór do wstrzykiwań, 2 wstrzykiwacze po 0,5 ml, GTIN: 08594012697638,
• Trulicity, Dulaglutidum, 4,5 mg, roztwór do wstrzykiwań, 2 wstrzykiwacze po 0,5 ml, GTIN: 08594012697645.
Jak działa Trulicity?
Trucility należy do grupy tzw. analogów GLP-1 stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz jako środki redukcji masy ciała używane przez osoby z nadwagą i otyłością. Jest podawany on pacjentom w formie wstrzyknięć podskórnych raz w tygodniu, co ułatwia pacjentom regularne stosowanie terapii.
W leku znajduje się dulaglutyd, który działa na receptory GLP-1. Prowadzi to do następujących efektów:
• zwiększenie wydzielania insuliny – lek pobudza trzustkę do produkcji insuliny po posiłku,
• zmniejszenie apetytu – dzięki temu lek może pomóc w redukcji masy ciała,
• zmniejszenie wydzielania glukagonu, czyli hormonu podnoszącego poziom cukru we krwi,
• opóźnienie opróżniania żołądka, co sprzyja utrzymaniu stabilnemu poziomu glukozy po posiłkach.
Cena leku Trulicity jest taka sama niezależnie od różnych dawek produktu w cenie ok. 194,18 zł. Po refundacji ten koszt dla pacjenta zmniejszał się do 68,98 zł.
Które leki na cukrzycę są refundowane?
Nadal będą refundowane pozostałe leki z grupy analogów GLP-1, czyli Ozempic i Suliqua. Środki te stosuje się w przypadku cukrzycy typu 2, w przypadku otyłości definiowanej jako wskaźnik BMI wyższy niż 30, w przypadku wysokiego ryzyka sercowo naczyniowego (stwierdzona choroba sercowo naczyniowa lub uszkodzenie innych narządów objawiające się białkomoczem lub przerostem lewej komory). Pełna lista leków refundowanych znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Ile osób w Polsce choruje na cukrzycę?
Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, która może się rozwinąć w każdym wieku. Według danych GUS w 2022 roku 3,1 mln chorych na cukrzycę skorzystało z publicznej służby zdrowia (recepty, wizyty, hospitalizacje). Najczęściej diagnozowaną jest cukrzyca typu 2 – stanowi ona ok. 90 proc. przypadków cukrzycy. Dotyka ona przede wszystkim osoby w wieku średnim i starsze, choć coraz częściej jest diagnozowana także u młodych osób. Przyczyna podwyższonego poziomu glukozy nie jest brak insuliny, ale jej nieprawidłowe działanie w organizmie.
Do bezpośrednich przyczyn cukrzycy typu 2 należy otyłość, zwłaszcza otyłość brzuszna, niska aktywność fizyczna oraz dieta zawierająca dużo wysoko przetworzonych produktów. Szacuje się, że około 25 proc. chorych jeszcze nie wie o swojej chorobie, ponieważ cukrzyca może przez długi czas rozwijać się bezobjawowo.