Krajowa Administracja Skarbowa ostrzega przed fałszywymi wezwaniami do zapłaty. Aktualnie rozprowadzane są ulotki łudząco przypominające mandaty. Przestępcy wkładają je za wycieraczki aut. Chcą w ten sposób wyłudzić pieniądze lub dane osobowe. Z pozoru dokument nie wygląda podejrzanie – sprawdź, jak go rozpoznać i uniknij życiowej tragedii. Oszuści nie przebierają w środkach. Metody przez nich stosowane z roku na rok są coraz bardziej zaawansowane. Jeśli nie mamy pewności, czy zadłużenie jest prawdziwe, warto zadzwonić do instytucji wskazanej na piśmie jako wierzyciel.
Fałszywe wezwanie do zapłaty
Krajowa Administracja Skarbowa wydała ostrzeżenie przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości ws. mandatów karnych – tym razem w formie ulotek. Warto wiedzieć, że KAS nie wysyła wezwań do zapłaty w takiej postaci. Fałszywe wezwanie do zapłaty zawiera logo Krajowej Administracji Skarbowej i kod QR, stworzony przez oszustów. W ulotce obecny jest także dodatkowy kod QR, mogący zawierać szkodliwy adres URL – po skorzystaniu z niego może dojść do utraty danych lub zawirusowania telefonu.
Zobacz także:
Informujemy, że KAS nie przekazuje wezwań do zapłaty mandatów karnych za wykroczenia drogowe w postaci ulotek informacyjnych. Takie wydruki z bezprawnie użytym logiem KAS i kodem QR pochodzą od oszustów – czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.
Na fałszywym wezwaniu do zapłaty widoczny jest artykuł z prawa ruchu drogowego – na który to rzekomo powołuje się KAS. Oszuści wrzucają ulotki także do skrzynek na listy.
Oszustwo rozpoczyna się od pozostawienia za szybą samochodu fałszywego zawiadomienia o rzekomym wykroczeniu np. złym parkowaniu lub przekroczeniu prędkości. Na zawiadomieniu widnieją szczegółowe informacje, takie jak numer sprawy, powołanie na konkretne artykuły ustawy, oraz kod QR do szybkiej płatności. Po zeskanowaniu kodu QR kierowca jest przekierowany na stronę internetową, która łudząco przypomina serwisy rządowe lub bankowe. Po wprowadzeniu danych i „uregulowaniu należności” pieniądze trafiają do oszustów, a ofiara może stać się celem dalszych ataków, np. kradzieży tożsamości – ostrzegają policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie, cytowani przez tubachorzowa.pl
Jak rozpoznać fałszywe wezwanie do zapłaty?
Cyberprzestępcy stale szukają nowych metod wyłudzania pieniędzy. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest wysyłanie wiadomości zawierającej prośbę o dopłatę do przesyłki. Mogą podszywać się wtedy pod firmę kurierską – twierdzą wówczas, że w przypadku nieuregulowania należności paczka wróci do nadawcy. Kwota do uregulowania jest przeważnie niewielka. Jednak po dokonaniu takiej opłaty oszuści przechwytują dane logowania ofiary i czyszczą jej konto. Tego rodzaju fałszywe wezwanie do zapłaty nazywa phishingiem.
Oszuści tworzą też fałszywe strony internetowe. Linki do nich przesyłają w e-mailach i SMS-ach. Cyberprzestępcy nierzadko są specjalistami od informatyki. Mimo to włamania do urządzeń użytkowników nie występują często. Czasem podszywają się pod rodzinę, znajomych, również z mediów społecznościowych, i urzędy. Zazwyczaj próbują najpierw zdobyć zaufanie – często prowadzą też profile kojarzące się z działalnością charytatywną.
Czym zajmuje się Krajowa Administracja Skarbowa?
KAS chroni podatników i walczy z tymi, którzy działają nieuczciwie. Podporządkowana jest ministrowi do spraw finansów publicznych. Szefem KAS jest wiceminister finansów. W skład Krajowej Administracji Skarbowej wchodzi 16 izb administracji skarbowej, 400 urzędów skarbowych i 16 urzędów celno-skarbowych. Sposób jej działania nie przypomina jednak metody stosowanej przez wspomnianych oszustów:
Będzie to list polecony, który wzywa do urzędu skarbowego, do komórki egzekucji, będzie podany numer telefonu, warto się skontaktować, warto się upewnić. Mało tego, możemy to też zweryfikować w e-urzędzie skarbowym, portalu podatki.gov.pl, gdzie mamy informację o wystawionym należnym mandacie do uregulowania – powiedział Micha Deruś z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, cytowany przez rmf24.pl