Imiona żeńskie z okresu PRL-u nadal cieszą się zainteresowaniem młodych rodziców. Antonina czy Maria to coraz chętniej wybierane imiona, podobnie jest z Franciszkiem czy Janem. Niemniej nie każde imię ma szanse na spektakularny powrót na sam szczyt statystyk. Więcej: niektóre wprost wymierają. Takim imieniem jest Bogda. W poprzednim ustroju nosiła je chociażby Bogdana Zagórska, polska piosenkarka i ówczesna gwiazda estrady. A dzisiaj? 

Co oznacza imię Bogda?

Językoznawcy twierdzą, że rdzeniem imienia Bogda jest „bog” i oznacza m.in. dobrobyt. Znaczenie imienia interpretuje się na różne sposoby np. „podarowana przez los”, „ta, która przynosi dobrobyt”.  Istnieją również inne interpretacje np. „dana przez Boga” czy „ta, której Bóg daje”. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Bogda jest skrótem od imienia Bogumiła lub Bogdana – bywa i tak, lecz może też funkcjonować samodzielnie. Bogda jest żeńskim odpowiednikiem imienia Bogdan, również niezwykle popularnego w czasach PRL-u.

Zobacz także:

Od 2000 roku żadne dziecko nie otrzymało tego imienia. Najpopularniejszą polską Bogdą wciąż jest Bogdana Zagórska, popularna w latach 60. i 70. XX wieku piosenkarka – jej przebojami są m.in. „Może jutro będzie smutno” i „Bądźcie dobrzy dla zakochanych”. Imię Bogdana nosiła również m.in. serbska filozof polityki Bogdana Kolewicz, Bogdana Matsotska, ukraińska olimpijka i narciarska alpejska i Bogdana Stritar, słoweńska śpiewaczka operowa.

Jakie cechy mają kobiety o imieniu Bogda?

Mówi się, że Bogdy wytrwale dążą do celu i mają silną wolę. Są typowymi kierowniczkami, które lubią dowodzić innymi. Uznawane są na kobiety odważne, niebojące się ryzyka i świetnie dające sobie radę w trudnych sytuacjach życiowych. Bogdy są także towarzyskie i wesołe – lubią ludzi i przebywanie wśród nich. Są przyjaźnie nastawione do świata i lubią nowości.

Bogdom przypisuje się podobne cechy co mężczyznom o imieniu Bogdan. Lubią więc podróżować, szczególnie z rodziną, choć potrafią być wymagające, a niekiedy wręcz zaborcze. W pracy zawodowej radzą sobie świetnie i często awansują. Są urodzonymi optymistkami, które mało co wyprowadza z równowagi.

Które żeńskie imiona z PRL-u wciąż są popularne?

Jak wynika z ustaleń Głównego Urzędu Statystycznego, w 2024 roku w pierwszej dziesiątce najchętniej nadawanych imion żeńskich, które były popularne także w czasach PRL-u, znalazły się:

  • Maja (4640),
  • Zofia (4640),
  • Hanna (3916),
  • Alicja (3131),
  • Maria (2698).

Gdy mowa o imionach męskich, również popularnych w czasach PRL-u, to najpopularniejszymi były m.in. Antoni (5404), Jan (5277), Aleksander (5170) i Franciszek (4574). Tak jak imię Bogda wymierającym polskim imieniem męskim jest obecnie Wacław. W 2024 roku otrzymało je tylko 3 chłopców. Popularność traci również imię Wiesława, modne w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej.