Początek wiosny to także coraz większe prawdopodobieństwo występowania cieplejszych dni, a to z kolei jest doskonałą okazją do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Mimo sprzyjających warunków atmosferycznych, w udanym odpoczynku mogą jednak skutecznie przeszkodzić budzące się do życia owady. I choć na rynku dostępnych jest naprawdę wiele środków chemicznych chroniących przed latającymi nad uchem szkodnikami, to w przypadku uzyskania skutecznej ochrony często nie trzeba wydawać ani grosza. Istnieje bowiem całe mnóstwo naturalnych sposobów, które potrafią sprawić, że owady będą omijały twój ogród, balkon lub taras szerokim łukiem. Takie właściwości ochronne posiada między innymi ta intensywnie żółta bylina. Jak się nazywa, gdzie jej szukać i jak ją odpowiednio wykorzystać?

Jak wygląda i gdzie rośnie wrotycz pospolity?

Wrotycz pospolity, bo tak nazywa się ta intensywnie żółta bylina, należy do rodziny astrowatych. Rośnie na terenie całej Polski, a zwykle można spotkać ją na terenach nieużytkowych, leśnych, na łąkach oraz polanach. Często porasta też obszary przydrożne. Jest niezwykle odporna na trudne warunki atmosferyczne i mimo to, posiada zdolności do błyskawicznego i bujnego rozprzestrzeniania.

Zobacz także:

fot. Lukeriya/Adobe Stock

Okres kwitnienia tej byliny przypada na miesiące letnie, zwykle od czerwca do początków września. Preferuje stanowiska suche i dobrze nasłonecznione. Do cech charakterystycznych wrotyczu pospolitego należą przede wszystkim intensywnie żółte kwiaty o okrągłym kształcie, oraz gęsto ulistnione łodygi. Roślina może osiągnąć wysokość do około 100 cm. Posiada także intensywny zapach.

Dlaczego wrotycz pospolity działa odstraszająco na owady?

Jak się okazuje głównym powodem, dla którego szkodniki (szczególnie komary, kleszcze, muchy i owocówki) omijają wrotycz pospolity z daleka, jest jego intensywny zapach. Według niektórych jest on zbliżony do kamfory. Charakterystyczna woń działa na owady drażniąco, a to właśnie z tego powodu warto położyć kilka listków w strategicznych miejscach, które są najbardziej narażone na aktywność szkodników, między innymi przy ramach okiennych lub na balkonowych czy ogrodowych stolikach. Niektórzy też stosują je w szafkach, by zapobiec rozwojowi moli spożywczych.

Kiedy sadzić i jak pielęgnować wrotycz pospolity?

Wrotycz pospolity jest rośliną wieloletnią, którą można posadzić wczesną wiosną, dlatego warto o tym pomyśleć już na początku kwietnia. Bylina jest prosta w uprawie i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Do bujnego wzrostu potrzebuje wyłącznie regularnego podlewania, zwłaszcza latem, kiedy temperatura jest wyższa. Dobrze radzi sobie zarówno w ciepłych, jak i zimniejszych miesiącach.

Jeśli natomiast nie masz możliwości posadzenia wrotyczu pospolitego w ogrodzie, możesz poszukać go w miejscach, w których występuje najczęściej, zerwać, a następnie ususzyć. Już tylko kilka wysuszonych liści lub kwiatów na balkonie czy tarasie tworzy naturalną barierę dla szkodników, takich jak komary czy kleszcze i skutecznie ogranicza ich aktywność.