Wiosna już się rozpoczęła, a wraz z nią prace w ogrodzie czy na balkonie. Już w kwietniu można posadzić niektóre rośliny kwitnące, jak hiacynty czy bratki. Warto się też zastanowić nad kompozycjami na rabatach i tzw. skalniakach, ponieważ nim się obejrzycie, a przyjdzie czas na sadzenie pelargonii, surfinii, a także różnego rodzaju bylin, które wspaniale urozmaicają każdy ogród. Trzeba jednak uważać, ponieważ niektóre z nich mogą prędko stać się kłopotem trudnym do opanowania. 

Popularna bylina, która może być kłopotem w ogrodzie

Co to właściwie znaczy, że roślina może być kłopotliwa? Nie chodzi wcale o trudność w uprawie, a ekspansywność. Niektóre gatunki nie mają dużych wymagań i rozrastają się w zawrotnym tempie - tak szybkim, że mogą zagłuszyć inne rośliny w ogrodzie i spowolnić, a nawet zahamować ich wzrost.

Zobacz także:

Należy do nich popularna w polskich ogrodach rogownica kutnerowata. To ładna bylina, która dobrze wygląda na skalniakach. Świetnie się czuje w takim środowisku, ponieważ w naturze rośnie ona dziko właśnie w górach, a dokładniej na Sycylii i Półwyspie Apenińskim.

fot: M. Schuppich/AdobeStock

Od maja aż do lipca obsypuje się drobnymi, białymi kwiatami. Ponieważ rogownica jest bardzo ekspansywna, trzeba cały czas kontrolować jej wzrost i w razie potrzeby przycinać. Konieczne może być nawet dość mocne skrócenie pędów, najlepiej po zakończeniu kwitnienia. Uważajcie, ponieważ bylina ta sama się łatwo rozsiewa - trzeba ją systematycznie usuwać ze wszystkich miejsc w ogrodzie, w których nie powinna się znaleźć. 

Rogownica kutnerowata. Jak ją uprawiać?

Jak już wspomnieliśmy, rogownica kutnerowata jest bardzo prosta w uprawie (co właśnie czyni ją dość kłopotliwą w ogrodzie). Wystarczy jej średnio żyzna gleba, która ma odczyn zasadowy. Rogownica dobrze znosi suszę i potrzebuje dużo słońca. Najlepiej będzie się czuła w miejscu, w którym słońce operuje przez większość dnia. Pasuje więc na skalniaki, obwódki rabat, a także takie miejsca, jak murki, kamienne schody czy skarpy. Dobra wiadomość jest taka, że rogownica to roślina mrozoodporna, więc nie musimy jej w żaden sposób zabezpieczać na zimę. 

Inne rośliny ekspansywne popularne w Polsce 

Rośliny ekspansywne, inaczej inwazyjne, potrafią stać się koszmarem każdego ogrodnika. Charakteryzują się one tym, że (podobnie jak rogownica) nie mają dużych wymagań, szybko rosną i błyskawicznie się rozsiewają. Należą do nich m.in.:

  • Smagliczka skalna
  • Nawłoć ogrodowa
  • Pióropusznik strusi
  • Konwalia majowa
  • Dąbrówka rozłogowa

Rośliny te można uprawiać w ogrodzie, ale z głową. Jeśli mamy małą działkę, lepiej wcześniej dobrze się zastanowić. Niekontrolowane rośliny ekspansywne mogą prędko zagłuszyć inne gatunki i opanować cały ogród.