Muzeum Sztuki Nowoczesnej nie sposób nie zauważyć. Niektórzy twierdzą, że jest brzydkim, białym „klockiem” zupełnie niepasującym do architektury Warszawy. Inni z kolei widzą w nim wyjątkowy budynek, który przykuwa uwagę. Zagraniczne media umieściły go właśnie w prestiżowym rankingu. Już w lutym w MSN będzie można będzie obejrzeć pierwszą wielką wystawę.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej wyróżnione przez Lonely Planet
Lonely Planet jest wydawnictwem zajmującym się tworzeniem przewodników turystycznych. Jako jedna z pierwszych firm tego rodzaju przygotowywała publikacje z myślą o turystach z ograniczonym budżetem. W 2007 roku spółkę wykupił BBC Worldwide. Jedno z najnowszych zestawień wydawnictwa dotyczy galerii sztuki i zachęca odbiorców do kulturalnej turystyki i zwiedzania muzeów. W tym celu autorzy stworzyli listę najciekawszych miejsc. Co ciekawe, na czele rankingu znalazło się Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Zobacz także:
Znajdujący się w centrum Warszawy, naprzeciwko pochodzącego z czasów stalinowskich Pałacu Kultury i Nauki, nowy budynek jest masywny, ale minimalistyczny, zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Thomasa Phifera. Po otwarciu spotkał się z krytyką za - zdaniem niektórych - architektoniczną nieśmiałość, a nawet nijakość. Jednak w zalanym światłem centralnym atrium znajdują się podwójne klatki schodowe, które przyciągają gości do galerii. To sprawi, że sztuka stanie się głównym tematem, gdy stała kolekcja (...) zostanie otwarta dla publiczności 21 lutego" – napisali autorzy zestawienia, cytowani przez PAP.
Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie wyprzedziło nawet amerykańskie placówki Yale Center for British Art i The Frick Collection oraz japońskie Nowe Muzeum Sztuki w Naoshimie.
Co warto wiedzieć o Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie?
Placówka powstała w 2005 roku. Od stycznia 2008 roku zlokalizowana była w siedzibie przy ulicy Pańskiej 3, tuż obok Pałacu Kultury i Nauki. 25 października 2024 roku otwarta została nowa placówka MSN na ul. Marszałkowskiej 103. Budynek ma powierzchnię 20 000 metrów kwadratowych i składa się z 4 kondygnacji naziemnych i 2 kondygnacji podziemnych. Wewnątrz dostępnych jest 4500 metrów kwadratowych powierzchni wystawowych, pomieszczenia do magazynowania dzieł sztuki i sale edukacyjne. Instytucja finansowana jest ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
O MSN mówi się, że w ostatnich latach jest jednym z najważniejszych projektów kulturalnych w Polsce. W 2024 roku budynek został zwycięzcą prestiżowej gali 4 Design Days w Katowicach w kategorii „Obiekt: Budynek publiczny”.
Gdzie jeszcze w Polsce znajdują się galerie ze sztuką współczesną?
Bezsprzecznie jedną z najbardziej znanych instytucji tego rodzaju jest Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie. Zlokalizowana jest na pl. Stanisława Małachowskiego 3 w Warszawie. Jej początki datuje się na 1860 rok – wtedy w Królestwie Polskim powstało Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. 25 września 2003 roku Galeria zyskała status narodowej instytucji kultury i nazwę, pod którą funkcjonuje obecnie. Jej misją jest promowanie sztuki współczesnej. W tym celu organizuje zarówno wystawy indywidualne, jak i zbiorowe.
Kolejną ważną placówką tego typu jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, znajdujące się w Warszawie, na ul. Jazdów 2. Instytucja została powołana w 1985 roku i mieści się w Zamku Ujazdowskim. Prezentowane są tu wystawy, spektakle oraz funkcjonuje kino. Placówka łącznie zawiera prace z ok. 600 wystaw, które organizowała od 1990 roku.
Na kulturalnej mapie Polski ważne miejsce zajmuje krakowski MOCAK, czyli Museum of Contemporary Art. in Kraków, galeria sztuki współczesnej, otwarta 19 maja 2011 roku. Mieści się na terenie dawnej Fabryki Oskara Schindlera. Prezentowane są tam dzieła stworzone podczas ostatnich dwóch dekad. Budowa MOCAK-u kosztowała 70 mln zł i częściowo sfinansowano ją ze środków unijnych.