Wojna w Ukrainie trwa już ponad 2 lata, a sytuacja na jej ziemiach jest coraz bardziej dramatyczna. Każdego dnia ginie wiele niewinnych ludzi, a rosyjskie władze co jakiś czas intensyfikują swoje ataki. W związku z doświadczeniami, które płyną z frontu, wiele państw, szczególnie znajdujących się blisko Ukrainy, podejmuje działania, które mają na celu zwiększenie świadomości obywateli, a także przygotowanie ich na ewentualne sytuacje kryzysowe. W konsekwencji, władze Szwecji zdecydowały się na rozesłanie specjalnych żółtych poradników. Jakich ważnych informacji można dowiedzieć się po przeczytaniu broszury?

Żółte książeczki na „wypadek wojny”. Jakie informacje zawarto w poradniku?

W związku z pojawianiem się coraz częstszych napięć na arenie międzynarodowej, przedstawiciele Szwecji postanowiły nie zwlekać i podjąć odpowiednie kroki, które mają na celu przygotowanie społeczeństwa i zwiększenie jego świadomości w przypadku wystąpienia konfliktu zbrojnego lub innej poważnej sytuacji kryzysowej. W konsekwencji, do 5 milionów gospodarstw domowych władze wysłały specjalne, 32-stronnicowe poradniki, które w środku zawierają wszystkie najważniejsze informacje i instrukcje, które mogłyby pomóc w przetrwaniu potencjalnego zagrożenia. Jest tam opisanych wiele kwestii, od jedzenia aż po odpowiednie zachowanie w przypadku konieczności ewakuacji.

Zobacz także:

Celem władz było dotarcie do jak największego grona odbiorców, a w związku z tym broszury przygotowano w kilku językach, w tym po polsku. Co więcej, dostęp do spisanych wewnątrz instrukcji jest darmowy i łatwo dostępny. Można go przeczytać wchodząc na dedykowaną stronę internetową przygotowaną przez szwedzki rząd. Podobna inicjatywa miała już miejsce w 2018 roku, ale według zasiadających na czele Urzędu ds. Ochrony, Ludności i Gotowości (MSB), nowa wersja poradnika jest szczególnie istotna ze względu na bardziej szczegółowe instrukcje ochrony przed atakami powietrznymi.  

W porównaniu z wersją wydawnictwa z 2018 r., więcej miejsca poświęciliśmy przygotowaniom na wypadek wojny, m.in. (temu), jak ewakuować się oraz chronić przed atakiem z powietrza - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej w Sztokholmie kierująca projektem Christina Andersson.

Jest to przede wszystkim wynik doświadczeń związanych z wojną w Ukrainie. Poza rozsyłaniem nowych broszur, rząd zdecydował się także uruchomić nową infolinię, dzięki której można dowiedzieć się dodatkowych informacji dotyczących bezpieczeństwa. Władze postanowiły podjąć się realizacji nowych pomysłów po przeprowadzonych wcześniej badaniach, ponieważ aż 77 proc. Szwedów uznało swój kraj za mniej bezpieczny niż przed konfliktem w Ukrainie. Ankieta pokazała również, że wyłącznie 27 proc. obywateli jest wystarczająco dobrze przygotowanych na co najmniej 7 dni przetrwania w sytuacji kryzysowej bez dodatkowej pomocy. Niski wynik dotyczył szczególnie ludzi młodych.

Podobna inicjatywa w Finlandii

Na realizację podobnej inicjatywy zdecydowali się także przedstawiciele rządu w Finlandii. Władze uruchomiły specjalną stronę internetową, na której dostępny jest elektroniczny poradnik dotyczący kwestii bezpieczeństwa, szczególnie w trudnych czasach wojny blisko granic państwa. Wewnątrz e-booka znajdują się między innymi informacje o konieczności zgromadzenia żywności niezbędnej do przetrwania w sytuacji kryzysowej oraz innych artykułów, które mogą okazać się przydatne w momencie odcięcia od pomocy zewnętrznej. W tym przypadku instrukcje zawarte wewnątrz poradnika pozwalają przetrwać co najmniej 3 dni. 

Czy w Polsce powstały podobne poradniki?

Jak dotąd w Polsce powstały dwie inicjatywy, które mogłyby wesprzeć obywateli w momencie sytuacji kryzysowej lub wojny. Pierwszą z nich jest poradnik o nazwie „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny”. Ebook został przygotowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) i składa się z dwóch części. 

Pierwsza zawiera informacje niezbędne do przygotowania się na zagrożenie, druga – wskazówki działania w czasie kryzysu. W materiale znajdziemy m.in.: jak budować odporność na poziomie rodziny (...); jak chronić się przed dezinformacją (...); jak się zachować podczas alarmu i co oznaczają poszczególne sygnały; jak przygotować się do ewentualnej ewakuacji; jak się zachować w przypadku skażenia terenu, braku dostaw energii elektrycznej czy sytuacji zakładniczej; jak udzielić pierwszej pomocy - czytamy na stronie rządowej gov.pl.

Powstała również aplikacja „Schrony”, która pozwala na szybkie zlokalizowanie bezpiecznego miejsca w pobliżu. Z darmowej inicjatywy można skorzystać wchodząc na stronę internetową poprzez komputer stacjonarny, laptop lub telefon komórkowy.