Barszcz czerwony to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych potraw, która co roku króluje na stołach w Wigilię Bożego Narodzenia. Danie najczęściej serwuje się z postnymi uszkami lub krokietami wypełnionymi kapustą i grzybami. I choć przepisów na tę tradycyjną zupę są tysiące, to coraz więcej osób decyduje się na niekonwencjonalne urozmaicanie receptury barszczu czerwonego. Wynika to z tego, że wielu Polaków wciąż poszukuje sposobu na stworzenie zupy o głębokim rubinowym kolorze oraz wzmocnienie smaku potrawy. Teraz okazuje się, że do uzyskania idealnego przepisu na barszcz czerwony potrzebna ci będzie jedynie 1 szklanka nieoczywistego składnika. Co sprawia, że po jego dodaniu zupa staje się tak wyjątkowa?

Jakie składniki przygotować?

Chodzi o... sok z czarnej porzeczki. Choć z pewnością wielu osobom w żaden sposób nie kojarzy się on przygotowaniem barszczu czerwonego, to jest to składnik, który całkowicie odmieni tę klasyczną potrawę. Okazuje się, że wystarczy jedna szklanka tego kwaskowatego napoju dodana do gotującego się dania, by uzyskać wyjątkowy rubinowy kolor zupy i nadać jej charakterystycznego oraz intensywnego smaku. 

Zobacz także:

Aby przygotować idealny barszcz czerwony i zaskoczyć bliskich w Święta Bożego Narodzenia, należy zgromadzić następujące składniki: 

  • 1,5-2 kg buraków
  • 2 marchewki
  • 1 korzeń pietruszki
  • pół selera
  • 1 wydrążone jabłko
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 szklanka soku z czarnej porzeczki
  • 3 łyżki octu
  • 3 liście laurowe
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • przyprawy do smaku, tj. sól, pieprz, majeranek

Przepis na barszcz czerwony z sokiem z czarnej porzeczki

Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych składników do wykonania barszczu czerwonego, można następnie przejść do przygotowania warzyw. W pierwszej kolejności obierz buraki i pokrój je na ćwiartki. Marchewki, korzeń pietruszki i selera również potraktuj obieraczką i przekrój na pół. Tak przygotowane jarzyny włóż do odpowiedniej wielkości garnka i dodaj czosnek, liście laurowe oraz ziele angielskie.

Następnie zalej wszystko wodą, tak, aby całkowicie zakryła pokrojone warzywa i gotuj na małym ogniu przez około 50 min lub do momentu, kiedy buraki, marchew, seler i korzeń pietruszki staną się miękkie. Po około 25 minutach do gotującej zupy włóż wydrążone i przekrojone na pół jabłko. To sprawi, że twój barszcz czerwony nabierze wyjątkowego słodkiego aromatu.

Na sam koniec gotowania wlej 1 szklankę soku z czarnej porzeczki oraz ocet. Nie zapomnij o dodaniu przypraw do smaku. Jeśli chcesz, aby zupa była idealnie płynna, możesz pozbyć się wsadzonych na początku warzyw, a cały wywar przecedzić przez sitko. Tak przygotowany barszcz czerwony z pewnością ucieszy nawet najbardziej wymagające podniebienia podczas wigilijnej kolacji.

Dlaczego warto wypróbować ten przepis na barszcz?

Jeśli zdecydujesz się na przygotowanie barszczu czerwonego według powyższego przepisu, zyskasz nie tylko pyszny smak i wyjątkowy kolor zupy, ale sprawisz, że twoje danie zyska także wiele cennych witamin i antyoksydantów. Warto podkreślić, że regularne spożywanie czarnej porzeczki przynosi liczne korzyści dla organizmu. Jest to przede wszystkim nieocenione źródło witaminy C, B, PP, K, A, kwasu foliowego oraz soli mineralnych, między innymi potasu, sodu, żelaza, wapnia i magnezu).

Owoce czarnej porzeczki są szczególnie polecane dla osób, które zmagają się z miażdżycą, chorobami układu krążenia, nadciśnieniem tętniczym, schorzeniami nerek oraz migreną. Ponadto, obniżają poziom glukozy we krwi, więc są idealnym rozwiązaniem dla osób chorych na cukrzycę. Mają także właściwości przeciwzapalne, a dzięki zawartym w nich cennym składnikom, świetnie sprawdzają się we wzmacnianiu odporności i w przypadku przeziębienia czy innych infekcji. Są także doskonałym rozwiązaniem dla osób dbających o sylwetkę, gdyż owoce czarnej porzeczki są niskokaloryczne (posiadają około 50-60 kcal na 100 g).