Gdy sięgniecie do zakamarków pamięci i spróbujecie sobie przypomnieć jakie kwiaty wasza babcia trzymała w domu, na pewno do głowy przyjdzie wam paprotka. To niepozorna, a jednak dość wymagająca roślina. Przy odpowiedniej pielęgnacji rośnie bujnie i jest wspaniałą ozdobą do salonu czy sypialni. Teraz, gdy wiszące kwietniki (na przykład makramowe) wróciły do łask, modne stały się znów także paprotki, które w takich doniczkach wyglądają bardzo efektownie. Sprawdźcie, w jaki sposób możecie tanio zasilić te rośliny, by zdrowo rosły. 

Paprotka w domu. Jak o nią zadbać?

Zacznijmy od pielęgnacji paprotki. Jest to nieco trudniejsze niż uprawa zamiokulkasa czy epipremnum, innych bardzo popularnych roślin doniczkowych. Jednak początkujący również poradzą sobie z paprotką - trzeba tylko znać kilka podstawowych zasad pielęgnacji:

Zobacz także:

Stanowisko

Paproć nie lubi skrajności. Źle się czuje zarówno w ciemnej łazience z niewielkim dostępem do światła, jak i na południowym parapecie, gdzie słońce operuje przez większość dnia. Idealne jest dla niej miejsce, w którym światło jest rozproszone, na przykład kilka metrów od okna w jasnym, słonecznym pokoju. 

Gleba

Podłoże dla paproci musi być nie tylko żyzne, ale także przepuszczalne i lekkie. Absolutnie nie nadaje się ziemia zbyt ciężka i gliniasta. Idealnie, gdy ma lekko kwaśny odczyn. Możecie kupić specjalne podłoże do paproci lub sami wykonać taką mieszankę z ziemi uniwersalnej z dodatkiem włókna kokosowego, kwaśnego torfu i perlitu. 

Podlewanie

Paprotki nie cierpią mieć przesuszonego podłoża - objawy to kruszące się i suche liście. Dlatego trzeba regularnie podlewać paproć tak, by ziemia była cały czas lekko wilgotna. Ale uwaga - paproci nie wolno też przelać, ponieważ to doprowadza do gnicia korzeni i zamierania rośliny. 

Twoja paprotka pokocha ten nawóz

Tym, co jest niezbędne w pielęgnacji paprotek i innych roślin, jest oczywiście nawożenie. W przypadku paproci sprawdzają się nawozy uniwersalne do zielonych roślin ozdobnych, ale z powodzeniem możecie ją zasilić także domowymi odżywkami. Jak na przykład z pewnością wam znane fusy z kawy czy skórki z bananów. Istnieje jeszcze jeden ciekawy i tani sposób na nawożenie paprotki.

Chodzi o wykorzystanie torebek po herbacie. Ta zawiera teinę, która zakwasza glebę - a jest to coś, co bardzo lubią paprotki, które lepiej rosną w kwaśnej ziemi. Wystarczy włożyć głęboko do doniczki dwie torebki po herbacie, przysypać ziemią i gotowe. Powoli będą się rozkładać w ziemi i stopniowo zasilać paprotkę. 

Co robić, gdy paprotka usycha?

Może się zdarzyć, że nagle wasza paprotka zacznie usychać. Dzieje się tak z kilku powodów:

  • Za dużo światła - paproć nie toleruje miejsc, w których światło pada bezpośrednio na jej liście. 
  • Rzadkie podlewanie - przesuszone podłoże szybko sprawia, że liście paproci stają się suche i zaczynają się kruszyć. 
  • Wilgotność powietrza - paprocie preferują wilgotne środowisko, dlatego w warunkach domowych należy je regularnie zraszać. To ważne szczególnie w okresie grzewczym, kiedy powietrze w domu czy mieszkaniu jest suche.