Za baśniowy projekt aranżacji wnętrz i nazwę nowej biblioteki w Kraśniku odpowiada Grzegorz Kłoda z pracowni GK-Atelier oraz Justyna Baran. Biblioteka Nowy Horyzont z miejsca stała się lokalnym hubem edukacyjno-kulturowym oraz ulubionym miejscem spotkań lokalnej społeczności. To miejsce iście bajkowe, które budzi zainteresowanie nie tylko Polaków zaciekawionych rodzimym projektem, ale też jury w prestiżowych konkurach. Zdecydowanie mamy się czym chwalić.

Nowy Horyzont w Kraśniku. Wielka modernizacja publicznej biblioteki

GK-Atelier, pracownia architektoniczna Grzegorza Kłody, w 2022 r. została wybrana do wykonania projektu aranżacji wnętrz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku w ramach większego projektu modernizacji całej biblioteki.

Zobacz także:

Projektując Bibliotekę Nowy Horyzont, postanowiliśmy podejść do sprawy bardzo nietypowo. Podzieliliśmy użytkowników na trzy typy osobowości: introwertyków, ekstrawertyków oraz typ pośredni. Postanowiliśmy, że każda z trzech głównych sal będzie przeznaczona dla innego typu użytkowników — przekazuje pracownia GK-Atelier.

Pierwsza duża sala znajdująca się na parterze budynku (sala dla introwertyków) zorganizowana jest tak, aby dawała poczucie kameralności. Znajdują się w niej „loże” w kształcie litery U, a w najjaśniejszej strefie przy oknach — huśtawki. Jest to też sala, w której zgromadzona została największa część księgozbioru. Druga sala znajdująca się również na parterze, ale w przeciwległym skrzydle, przeznaczona jest dla typu użytkownika o charakterze pośrednim. Centralnym punktem jest nowoczesna, okrągła lada recepcyjna dająca poczucie lepszego kontaktu z bibliotekarzem. Wokół lady umieszczone zostały kawiarniane stoły „drzewa” z wysokimi siedziskami. Pod ścianami natomiast zgromadzono pozostałą część księgozbioru biblioteki. Z kolei trzecia sala jest salą dla ekstrawertyków. Jej układ pozwala już na organizację aktywności w dużych grupach. W sali tej, znajdującej się na piętrze budynku, jest również bar z wysokimi krzesłami, a także przestrzeń, w której mogą się odbywać wieczory autorskie, spotkania z ciekawymi ludźmi czy występy lokalnych artystów.

 

fot. Grzegorz Wasylko/GK-Atelier

Baśniowa biblioteka w Kraśniku. Idea trzeciego miejsca

Modernizacja biblioteki w Kraśniku inspirowana jest ideą trzeciego miejsca. Jak przyznają sami pomysłodawcy niezwykłego projektu, jego spora część powstała podczas pracy zdalnej z…kawiarni. Sama idea trzeciego miejsca związana jest z miejscem odpoczynku nie tylko od pracy, lecz także od rutynowych codziennych czynności. To przestrzeń neutralna, w której spędzamy wolny czas, spotykamy przyjaciół, odpoczywamy.

Po wstępnym researchu okazało się, że nie powstała do tej pory biblioteka inspirowana stricte ideą trzeciego miejsca, więc stwierdziliśmy, iż podejmiemy się zaprojektowania pierwszej w Polsce, a może i w Europie biblioteki publicznej w pełni inspirowanej ideą trzeciego miejsca — przekazuje Grzegorz Kłoda z GK Atelier. - Ale ideę tą trzeba było w coś „ubrać”. Pomysł przyszedł gdy popijałem kawę w jednej z Wrocławskich kawiarni, „a gdyby tak całą przestrzeń biblioteki zaprojektować w stylu modnej kawiarni z ogródkiem?”. Zamysł wydaje się słuszny zwłaszcza w tych dziwnych, post pandemicznych czasach gdzie bardzo często szukając spokoju, oddechu czy spotkań ze znajomymi udajemy się właśnie do klimatycznych kawiarenek. Ba! Kawiarenki to też często miejsca pracy zdalnej — dodaje.

 

fot. Grzegorz Wasylko/GK-Atelier

Biblioteka w Kraśniku może się również poszczycić salą multimedialną z 6 mobilnymi stanowiskami komputerowymi oraz dużym telewizorem do prowadzenia prezentacji, salą do gier planszowych i aktywności w małych grupach oraz salą dla najmłodszych (która dla zapewnienia komfortu dzieciom jest nieco na uboczu). Ciekawostką jest niewielka ścianka wspinaczkowa ciesząca się ogromną popularnością od pierwszych dni. W sali dla dzieci znajduje się również księgozbiór przeznaczony dla tej grupy wiekowej oraz zabawki i przyrządy niezbędne do prowadzenia zabaw i zajęć. Ponadto, oprócz bogatego księgozbioru stacjonarnego, biblioteka oferuje również dostęp do e-booków za pośrednictwem platformy Legimi. W ofercie znajduje się również usługa skanowania i kolorowania archiwalnych fotografii przyniesionych przez użytkowników.

 

fot. Grzegorz Wasylko/GK-Atelier

Prestiżowe nagrody dla biblioteki w Kraśniku. Nowy Horyzont doceniony

Biblioteka Nowy Horyzont jest laureatką międzynarodowego konkursu „German Design Award 2024” w kategorii Excellent Architecture - Interior Architecture, organizowanego przez Niemiecką Radę Wzornictwa. Została też nagrodzona w prestiżowym polskim konkursie „Property Design Awards 2024” w kategorii Design – wnętrza – Obiekty publiczne. Kolorowa biblioteka może też poszczycić się nominacją do Nagrody Roku SARP 2024 i PULSE Awards.

Źródło: materiały GK-Atelier