Kilka dni temu, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło zamiar wprowadzenia ustawy, która ustanowiłaby dzień 24 grudnia, czyli Wigilię Bożego Narodzenia, dniem wolnym od pracy również dla pracowników w sektorze handlowym. W odpowiedzi na pomysł, swoje zdanie na ten temat postanowili wyrazić także handlowcy, którzy martwią się o spowodowane takim działaniem możliwe straty w przychodach. Jaka jest ich propozycja i czy Polaków czeka więcej pracy niż zwykle?

Jak brzmi projekt ustawy?

W projekcie Ministerstwa podkreślono, że Wigilia jest dniem szczególnym dla polskiego społeczeństwa, zwłaszcza w kontekście kultywowania tradycji rodzinnych i chrześcijańskich. Wielu pracodawców przez lata decydowało o skróceniu dnia pracy 24 grudnia, w celu zapewnienia pracownikom kilku dodatkowych godzin związanych z przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia. Ci i tak obowiązki kończyli zwykle dopiero około godziny 13, co w rezultacie i tak nie dawało zbyt dużo czasu.

Zobacz także:

Pracodawcy często decydują się na skrócenie czasu pracy do godziny 12.00 lub 13.00, w celu zapewnienia bezpiecznego powrotu pracowników do domu do swoich bliskich. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że dzień wolny będzie obowiązywał dla wszystkich pracowników, również pracowników placówek handlowych, którzy pracują tego dnia do godz. 14.00 - zaznaczono w projekcie ustawy.

Ponadto, pomysłodawcy podkreślają, że ustawa mogłaby wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo na drogach. Wigilia to zazwyczaj najbardziej ruchliwy dzień, ponieważ ludzie podróżują do bliskich na terenie całego kraju. Efektem tego jest wiele kolizji i innych niebezpiecznych sytuacji wśród podróżujących. Ministerstwo zaznacza również, że pomysł przyjął się już wcześniej w innych 11 krajach europejskich.

Czego oczekują handlowcy i jak to wpłynie na Polaków? 

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apeluje o dokładne rozważenie tej decyzji przez rząd. W związku z tym skierowała pismo do Ministerstwa Rozwoju i Technologii. W liście czytamy, że handlowcy są otwarci na rozmowy i negocjacje w tej sprawie, a nawet proponują pewien kompromis.

Biorąc pod uwagę deklarację rządu o niezaskakiwaniu przedsiębiorców nagłymi zmianami legislacyjnymi, jak również krótki czas do świąt, bezwzględnie apelujemy o utrzymanie możliwości prowadzenia handlu w Wigilię bieżącego roku.

Co do kolejnych lat deklarujemy chęć dialogu w kontekście handlu w Wigilię, proponując kompromis w postaci dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu, tak aby zapewnić w grudniu trzy niedziele handlowe przed Wigilią - oznajmia prezes POHiD Renata Juszkiewicz w piśmie skierowanym do Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Według pomysłu od 2025 roku, zamiast pracy w Wigilię, pracownicy mieliby dodatkową pracującą niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia w grudniu, co łącznie dałoby trzy takie dni i jednocześnie więcej pracy dla Polaków w sezonie przedświątecznym. Sprawa jest rozwojowa, a żadne konkretne decyzje jeszcze nie zapadły.

Projekt wolnej Wigilii popiera też Kościół

Wieść o nowym pomyśle ustawy dotyczącej wolnej Wigilii odbiła się szerokim echem wśród społeczeństwa. Na ten temat postanowił wypowiedzieć się również Sekretarz Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski (KEP), bp Waldemar Musioł. W rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP) pozytywnie odniósł się do zamiarów Ministerstwa i podkreślił, że zmiana wpłynie korzystnie na duchowe przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia.

Jeśli dzięki dniowi wolnemu udałoby się rozpocząć wspólne świętowanie wcześniej, a przede wszystkim podjąć razem wysiłek przygotowania Wigilii bez pośpiechu i unikając niepotrzebnych emocji, które on generuje, to taki dzień wolny należy uznać za bardzo cenną inicjatywę - stwierdził bp Waldemar Musioł.

Biskup przypomniał też, że podobne pomysły dotyczące zakazu handlu w niedziele i święta były przez KEP już niejednokrotnie poruszane w przeszłości, dlatego obecny projekt uważają za równie słuszny. 

Z naszej perspektywy jest to inicjatywa słuszna, ponieważ służy człowiekowi. Troskę o szeroko pojęte dobro osoby, zwłaszcza to duchowe, jesteśmy jako Kościół gotowi dzielić z każdym i w związku z tym popierać dobre inicjatywy, bez względu na ich polityczne źródło - powiedział PAP bp Waldemar Musioł.

Wigilia będzie dniem wolnym już w tym roku?

W projekcie ustawy, która wpłynęła do Sejmu pod koniec ubiegłego tygodnia (25 października), nie wskazano dokładnej daty wprowadzenia nowych przepisów. W najnowszym wywiadzie Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że ma nadzieję na pomyślny i jak najszybszy proces legislacyjny, który być może zagwarantowałby pracownikom wolną Wigilię już w tym roku.