Zdaje się, że automaty paczkowe na stałe wpisały się w polski krajobraz. Dla wielu Polaków jest to niezwykle wygodna opcja, aby nadać lub odebrać przesyłkę bez konieczności korzystania z usług kuriera. Są jednak osoby, których zdaniem automaty paczkowe negatywnie wpływają na otaczającą nas przestrzeń, niszcząc okoliczny krajobraz. Rozwiązanie tego problemu znalazł Wrocław, w którym sporządzono dokument mający na celu unormowanie zasad dotyczących stawiania automatów. Jest on wynikiem prac spółki Wrocławskie Mieszkania oraz Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także Wydziału Architektury i Zabytków Urzędu Miasta Wrocławia.
Automaty paczkowe we Wrocławiu czekają zmiany
We Wrocławiu urzeczywistniono pomysł uregulowania kwestii stawiania automatów paczkowych. Spółka Wrocławskie Mieszkania wraz z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz Wydziałem Architektury i Zabytków UM Wrocławia opracowała dokument, który ma stać się podstawą wprowadzenia w życie norm dotyczących automatów paczkowych. „Wytyczne dla operatorów automatów przechowujących przesyłki na obszarze miasta Wrocławia” mają dotyczyć tylko terenów będących częścią gminy, w tym obszarów zabytkowych, w celu poszanowania ładu przestrzennego.
Zobacz także:
Opracowaliśmy dokument "Wytyczne dla operatorów automatów przechowujących przesyłki na obszarze miasta Wrocławia”. Według niego mają zostać unormowane lokalizacje urządzeń w strukturze miejskiej, wchodzących w skład gminnego zasobu komunalnego miasta Wrocławia, w tym na obszarach zabytkowych, z jednoczesnym poszanowaniem ładu przestrzennego i zabytkowej przestrzeni. Wytyczne przedstawione w dokumencie mają również zwrócić uwagę na aspekt społeczny oraz wskazanie dobrych praktyk w lokowaniu urządzeń w tkance miejskiej na przykładach wykonanych realizacji - czytamy w komunikacie spółki Wrocławskie Mieszkania
Jakie wytyczne przewiduje dokument?
Dokument, który ma uregulować kwestie związane z automatami paczkowymi, zakłada między innymi, że operatorzy mają obowiązek ustalania jego lokalizacji, jeśli teren, na którym ma stanąć, należy do gminy. Dodatkowo wytyczne są związane z estetyką urządzeń. W dokumencie wskazuje się, ze automaty paczkowe powinny być osłonione roślinnością pnącą, a zastosowana kolorystyka stonowana i neutralna. Użyte przy automatach oświetlenie nie może natomiast przyczyniać się do zanieczyszczenia świetlnego, a także wyróżniać się jaskrawymi i kolorowymi barwami. Okleiny i nadruki mogą być zastosowane w wybranych lokalizacjach, jednak powinny one być dopasowane wizualnie do otoczenia.
W jakich lokalizacjach powinny znajdować się automaty paczkowe?
W opublikowanym dokumencie możemy znaleźć również wytyczne dotyczące lokalizacji automatów paczkowych. Zgodnie z nimi nie powinno się umieszczać ich na elewacji budynków z oknami, drzwiami i bramami wejściowymi. To samo tyczy się sytuacji, w której automat miałby zasłaniać tereny zielone lub budynki mieszkalne (na przykład ich numerację). Automaty paczkowe nie powinny być również zlokalizowane w przestrzeni zielonej urządzonej, między innymi na terenie trawników i rabat. Są również lokalizacje, w których ma obowiązywać całkowity zakaz stawiania automatów. Dotyczy to następujących miejsc:
- przed komponowaną elewacją obiektu objętego ochroną konserwatorską;
- w obrębie zabytkowych zespołów zabudowy o określonym, konsekwentnym układzie;
- w miejscu zaburzającym ekspozycję obiektów zabytkowych;
- na osiach widokowych w historycznych układach urbanistycznych;
- w miejscach historycznie komponowanej zieleni.
Lokalizacja automatu paczkowego powinna również spełniać między innymi następujące wytyczne, w związku z którymi automaty będą stawiane:
- w miejscach niereprezentacyjnych, nieeksponowanych;
- w takiej odległości od zabudowy, aby dźwięk otwieranych i zamykanych drzwiczek nie był uciążliwy dla mieszkańców;
- tylną stroną do okien, aby światła nie świeciły w okna mieszkań;
- wzdłuż istniejących elementów infrastruktury na przykład ogrodzeń, murów, obiektów usługowych.