Grzyby to aromatyczny składnik, który wykorzystuje się do wielu dań i sosów. Dzięki suszeniu możemy cieszyć się ich smakiem przez cały rok. By zachować aromat grzybów, warto pamiętać o podstawowych zasadach ich przechowywania.
Jak suszyć grzyby?
Suszenie grzybów jest bardzo proste, tylko wcześniej trzeba je odpowiednio do tego przygotować. To jeden z najpopularniejszych sposobów na ich przechowywanie. Pozwala on na zachowanie ich właściwości i cieszenie się ich smakiem poza sezonem. Grzyby przyniesione z lasu należy w pierwszej kolejności oczyścić. Często zostaje na nich resztka ziemi, liści czy igieł. Należy usunąć zabrudzenia miękką szczoteczką, bez użycia wody. Nadmierna wilgoć może spowodować pleśnienie grzybów w trakcie suszenia. Najlepszym rozwiązaniem jest pokrojenie grzybów na cienkie plasterki i równomierne rozłożenie ich na gazetach.
Zobacz także:
Szybszą alternatywą jest przełożenie ich na ruszt piekarnika. W temperaturze 40-50 stopni z włączonym termoobiegiem suszyć się mogą około 4-5 godzin. Należy delikatnie uchylić drzwiczki piekarnika i co jakiś czas przewracać grzyby. Zanim przełożymy je do właściwego pojemnika, trzeba upewnić się, że są całkowicie suche. Suszone grzyby najlepiej przechowywać w pojemniku odpornym na wilgoć i zapachy zewnętrzne tj. plastikowe opakowania, czy słoiki. Dzięki czemu będą miały ograniczony dostęp do wilgoci i nie przejdą aromatem innych produktów.
Jak uchronić suszone grzyby przed molami?
Suszone grzyby często chłoną wilgoć lub stają się pożywką dla moli spożywczych. Jeśli chcemy zabezpieczyć grzyby przed wystąpieniem pleśni czy atakiem szkodników warto zapoznać się z tradycyjnymi sposobami na przechowywanie grzybów, które zapewnią im długotrwałą świeżość. Mało kto wie, że liście laurowe poza swoim aromatycznym smakiem mają też właściwości owadobójcze. Ich zapach jest tak intensywny, że odstrasza wiele szkodników, takich jak mole spożywcze. Grzyby lubią chłonąć zapachy, dlatego mogą łatwo przesiąknąć aromatem liści. Nie działa to na ich niekorzyść, wręcz przeciwnie. Liść laurowy często dodawany jest w końcu do dań z grzybami, aby podkreślić ich smak. Dobrze jest umieścić liść w słoiku z suszonymi grzybami na okres 1 tygodnia. Po tym czasie można go wyjąć i umieścić w pobliżu pojemników z zapasami, co skutecznie odstraszy to mole spożywcze. Oprócz liści laurowych, doskonale sprawdzą się ziarenka ziela angielskiego i goździki. Posiadają właściwości, które także odstraszają owady. Dodatkową ochroną będzie rozłożenie na półce wysuszonych skórek cytryny lub pomarańczy. Przy okazji sprzątania nie zaszkodzi przetarcie kuchennych zakamarków mieszanką wody z octem.
W czym przechowywać suszone grzyby?
Wilgoć jest największym wrogiem suszonych grzybów. Aby zachować ich aromat, kluczowe jest miejsce i sposób ich przechowywania. Najlepsze warunki zapewniają im suche i ciemne miejsca o temperaturze pokojowej.
Najlepsze pojemniki do przechowywania grzybów:
- Metalowe - są trwałe i nie chłoną zapachów;
- Szklane - możemy sprawdzić zawartość bez otwierania pojemnika;
- Emaliowane - łączą zalety metalu i szkła;
- Plastikowe - są lekkie i łatwe do czyszczenia.
Wybór pojemnika jest kluczowy. To on chroni przed wilgocią i pleśnią, a także jest odpowiedzialny za zachowanie aromatu grzybów. Szczelne pudełko uchroni także przed pojawiającymi się szkodnikami. Należy unikać przechowywania grzybów w papierowych torebkach i foliach, które łatwo chłoną wilgoć. Folia nie zapewnia odpowiedniej szczelności, dlatego grzyby narażone są na pochłonięcie zapachów z zewnątrz. Dzięki odpowiednim warunkom przechowywania, suszone grzyby można przechowywać nawet przez 2-3 lata.