Temat pochówku zwierząt to bardzo ważna kwestia dla osób, które opiekują się ukochanym pupilem. Kiedy zwierzęcy przyjaciel odchodzi, w Polsce pozostają do naszej dyspozycji cmentarze dla zwierząt. Nie jest ich jednak wiele - jedynie kilkanaście w całym kraju. Władze Mediolanu znalazły inne rozwiązanie tego problemu. W styczniu tego roku uchwalono tam prawo, które pozwala opiekunom na wspólny pochówek razem z ich zwierzęciem. Są jednak pewne warunki, które muszą być spełnione, aby było to możliwe. 

Wspólny grób ze zwierzęciem? Teraz to możliwe

Jak wynika z informacji przedstawionych przez portal Comune de Milano, 2 stycznia 2025 roku władze Mediolanu wprowadziły nowe prawo. Jest to wynik dyskusji, która trwa od 2022 roku. Uchwalone przepisy stanowią, że od tej pory będzie istniała możliwość pochowania prochów zwierzęcia domowego w grobie, który należy do jego opiekuna i znajduje się na cmentarzu miejskim. Wprowadzone regulacje są obwarowane pewnymi warunkami. Przede wszystkim należy złożyć w tej sprawie wniosek. Jeśli właściciel grobu wyrazi taką zgodę, zwierzę może spocząć w miejscu pochówku razem z opiekunem po jego śmierci. Istnieje również możliwość pochowania prochów zwierzęcia i opiekuna w tym samym czasie. Taka opcja także wymaga wyrażenia na to zgody. Może to uczynić zarówno właściciel grobu, jak i jego spadkobiercy.

Zobacz także:

To cywilizowany akt, na który czekało wiele osób - mówi mediolańska radna Gaia Romani, cytowana przez portal DailyWrap.

Nie tylko psy i koty. Są jednak pewne warunki

Jak podają włoskie media, nowe przepisy spotkały się z pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców Mediolanu, zwłaszcza tych, dla których zwierzę domowe jest niczym członek rodziny. Co ciekawe, regulacje nie ograniczają katalogu zwierząt, które można pochować wraz z opiekunem, jedynie do psów i kotów. Mogą to być takie zwierzęta, które nie pełniły funkcji produkcyjnych, roboczych czy spożywczych. Taka opcja dotyczy zatem między innymi gryzoni, ptaków, ryb, żółwi, chomików czy też fretek. Aby skorzystać z możliwości umieszczenia prochów zwierzęcia w grobie wraz z jego właścicielem, należy przestrzegać pewnych warunków, związanych nie tylko z koniecznością złożenia wniosku w tej sprawie. Mianowicie jeśli dojdzie do tego rodzaju pochówku, na nagrobku nie może się znajdować żadna inskrypcja dotycząca zwierzęcia, na przykład wskazująca na jego imię. Istnieje jedynie możliwość umieszczenia na nagrobku zdjęcia, które przedstawia opiekuna wraz z jego pupilem. 

Jak wygląda pochówek zwierzęcia w Polsce?

Kiedy dla opiekuna nadchodzi moment, w którym jego ukochane zwierzę umiera, istnieją dwie opcje. Można poddać pupila utylizacji bądź pochować na cmentarzu dla zwierząt. Nie są one w Polsce zbyt popularne. Na terenie kraju znajduje się ich bowiem jedynie kilkanaście. Najstarszy z nich powstał w 1991 roku i znajduje się w Koniku Nowym. Inne natomiast możemy znaleźć w Gdańsku, Słupsku, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Toruniu, Pile, Bytomiu, Rybniku, Halinowie, Szymanowie, Rzędzianach, Kątach Wrocławskich, Rakszawie, Ropczycach i Sicienku. Aby móc skorzystać z takiej formy pochówku, należy uiścić określoną opłatę i ponawiać ją w odpowiednim momencie. Nie ma potrzeby rezerwowania miejsca wcześniej. Na takim cmentarzu zwierzęciu można postawić również pomnik. Zakazany jest jedynie taki w formie krzyża. 

Jeszcze nie tak dawno temu wśród wielu osób popularny był zwyczaj chowania zmarłych zwierząt domowych w swoich ogródkach bądź lasach. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że taka praktyka jest zakazana. Może za to grozić kara finansowa wynosząca nawet do 5000 złotych. 

Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany - czytamy w artykule 162 §1 Kodeksu wykroczeń.