Na sklepowych półkach możemy znaleźć coraz więcej produktów, które do niedawna wciąż były dla Polaków dość egzotyczne i mało znane. Należy do nich kurkuma, inaczej szafran indyjski. Od tysięcy lat jest wykorzystywana w kuchni krajów Azji Południowej, a także w medycynie naturalnej - wszystko to ze względu na jej bogate właściwości. Kurkuma doskonale wzmacnia smak potraw, nadaje im ciekawego koloru, a nawet może się przydać w domowym SPA. Poznajcie jej działanie i dowiedzcie się, jak ją stosować. 

Kurkuma - niezastąpiona w kuchni i nie tylko

Tym, co się najbardziej rzuca w oczy w przypadku kurkumy jest jej kolor. Ma ona postać niewielkich, przypominających imbir kłączy, które w środku są intensywnie żółto-pomarańczowe. Naturalnie kurkuma występuje w Indiach, co zresztą ma swoje odzwierciedlenie w kuchni tego kraju, gdzie przyprawę tę dodaje się do wielu dań. Kurkumę uprawia się w Indiach na dużą skalę - jest zarówno eksportowana na cały świat, jak i intensywnie używana przez samych Hindusów, którzy są największym konsumentem kurkumy. 

Zobacz także:

Używa się jej głównie jako przyprawy do potraw, ale nie tylko. Ze względu na właściwości kurkumy, na rynku dostępne są suplementy diety, a nawet kosmetyki z jej dodatkiem. Wszystko za sprawą zawartej w niej kurkuminy, która wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i nie tylko.

Właściwości kurkumy

Wspomniana już kurkumina, czyli silny przeciwutleniacz, odpowiada za intensywnie żółty kolor kurkumy i odznacza się wyjątkowymi właściwościami:

Wspomaganie pracy mózgu

Kurkumina może wspomagać regenerację naszych komórek nerwowych oraz neuroplastyczność. To oznacza, że mózg sprawniej tworzy nowe połączenia neuronowe, co może mieć pozytywny wpływ na koncentrację i pamięć. Takie działanie kurkuminy może również chronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi - najbardziej znaną z nich jest Alzheimer. Wykazuje też delikatne zmniejszać objawy depresji, ze względu na jej zdolność do zwiększania poziomu serotoniny oraz dopaminy w mózgu.

Działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzapalne

Kurkumina to antyoksydant, co oznacza, że ma zdolność do neutralizowania wolnych rodników. Są one odpowiedzialne za uszkadzanie komórek w organizmie i w konsekwencji za przyspieszenie starzenia. Regularne spożywanie kurkumy może więc wpłynąć pozytywnie na kondycję skóry i całego organizmu, a także ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, jak nowotwory czy miażdżyca.

Działanie przeciwzapalne kurkuminy może zaś zmniejszyć stany zapalne w organizmie i tym samym pomóc zapobiec chorobom układu krążenia czy cukrzycy typu 2. 

Do jakich dań pasuje kurkuma?

Ponieważ kurkuma dobrze wpływa na trawienie, a do tego ma ciekawy smak, warto dodawać ją do różnych potraw. Przyprawę tę znajdziecie w wielu przepisach kuchni indyjskiej - można ją dodać na przykład do curry i innych dań z ryżu. Wspaniale komponuje się z innymi orientalnymi przyprawami, takimi jak imbir, cynamon, kmin rzymski i kolendra. Stanowi świetny dodatek do sosów, zup i potraw mięsnych.

Kurkuma sprawdzi się też w polskiej kuchni. Możecie wsypać odrobinę tej przyprawy do rosołu, by nadać mu głębokiego, złotego koloru i przyjemnego smaku. Pasuje też do innych zup, jak jarzynowa czy pomidorowa oraz wszelkiego rodzaju zupy typu krem, na przykład z dyni. Zaskakująco dobrze komponuje się również z… bigosem. Dodaje mu koloru i wspomaga trawienie - w końcu jest to (choć smaczna) dość ciężkostrawna potrawa. Kurkuma pasuje też do mięsnego gulaszu, sałatki jarzynowej, a nawet gołąbków. Polecamy wam dodać jej trochę do marynaty do pieczonego kurczaka - będzie miał fantastyczny smak i złocistą, chrupiącą skórkę. 

Kurkuma w pielęgnacji

Przyprawa w postaci kurkumy znajduje swoje zastosowanie także w naturalnej pielęgnacji skóry i włosów. Wykorzystajcie jej działanie przeciwzapalne i przygotujcie z kurkumy maseczkę na trądzik - wystarczy wymieszać w miseczce 1 łyżeczkę kurkumy z łyżką miodu i jogurtu naturalnego. Powstałą maseczkę nakładamy na oczyszczoną twarz i pozostawiamy na 10 minut. Później wszystko należy zmyć letnią wodą i nałożyć krem nawilżający. Kurkuma złagodzi stany zapalne oraz poprawi koloryt skóry. Pamiętajcie, że w razie wystąpienia reakcji alergicznej należy natychmiast zmyć maseczkę, a w razie, gdyby objawy nie ustępowały lub się nasiliły, trzeba pilnie skonsultować się z lekarzem.

Stosowana na włosy, kurkuma może wzmocnić cebulki włosów i tym samym zapobiec ich wypadaniu, a także stymulować ich wzrost. Połączcie 1 łyżeczkę kurkumy z łyżką oleju rycynowego i 2 łyżkami jogurtu naturalnego. Nałóżcie powstałą papkę na skórę głowy i dokładnie wetrzyjcie, wykonując przy tym delikatny masaż głowy. Po 20 minutach maseczkę należy dokładnie spłukać i umyć włosy szamponem. Uwaga w przypadku bardzo jasnych włosów - kurkuma może wpłynąć na ich kolor!