Storczyk może stać się piękną ozdobą domu, jeśli tylko odpowiednio o niego zadbamy. W tym celu warto zastosować domowy trik, który sprawi, że kwiat zostanie pobudzony do wzrostu i zyska dodatkowe wsparcie w walce z ewentualną infekcją. Wszystko, co potrzebne, znajdziemy w kuchni. 

Dlaczego storczyk więdnie? Powodów może być kilka

Jeśli storczyk więdnie, warto przyjrzeć się możliwym powodom, a jest ich kilka. Taki stan może wynikać na przykład z nieprawidłowej pielęgnacji. Jeśli podlewamy storczyk zbyt często lub zbyt obficie, korzenie mogą zacząć gnić, co wywoła więdnięcie rośliny. Z drugiej strony do takiego samego skutku może doprowadzić przesuszenie ziemi w doniczce. Wina może leżeć również po stronie nieodpowiedniego podłoża. Jeśli nie będzie ono wystarczająco przepuszczalne, dojdzie do zastoju wody i gnicia korzeni. Więdnięcie liści może też wynikać z ataku szkodników takich jak przędziorki, wciornastki, wełnowce czy tarczniki. Storczyk zacznie marnieć również wtedy, kiedy zachoruje na infekcję grzybową.

Zobacz także:

Wsyp łyżeczkę do doniczki, a storczyk odżyje

Jeśli storczyk jest w kiepskiej kondycji, warto wypróbować domowy trik, który zakłada wykorzystanie cynamonu. Ta przyprawa nie tylko stymuluje wzrost rośliny, lecz także stanowi remedium na choroby roślin. Właściwości przeciwgrzybicze cynamonu ułatwią walkę z możliwą infekcją. Możemy go wykorzystać na kilka sposobów. Łyżeczkę cynamonu wystarczy rozsypać na podłożu, w którym rośnie storczyk, i przemieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Można również użyć laski tej przyprawy i włożyć ją prosto do doniczki. Należy jednak zachować przy tym dużą ostrożność, aby nie uszkodzić korzeni rośliny. Kolejny sposób polega na przygotowaniu mieszanki z cynamonu i wody - łyżeczkę przyprawy trzeba zmieszać z litrem wody. Taką miksturą można podlać storczyk. 

O czym warto pamiętać, pielęgnując storczyk?

Jeśli chcemy, aby nasz storczyk cieszył oko bujnym kwitnieniem, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach pielęgnacji tej rośliny. Dużą rolę odgrywa podłoże. Najlepiej, aby była to mieszanka kory, torfu, chipsów kokosowych i keramzytu. Jeśli chodzi o podlewanie - latem warto nawadniać kwiat raz w tygodniu, a zimą raz na dwa tygodnie. Warto wiedzieć, że storczykowi bardziej zaszkodzi nadmiar wody niż lekkie przesuszenie. Aby nie przesadzić z ilością wody, można zastosować w podlewaniu metodę zanurzeniową, czyli wstawić doniczkę do naczynia z wodą na 20 minut i poczekać, aż roślina sama pobierze wystarczającą ilość płynu. Najlepiej sprawdzi się przegotowana woda o temperaturze pokojowej