Zamiokulkas zamiolistny to roślina, którą znają nawet osoby niespecjalnie interesujące się ogrodnictwem. Dlaczego? Pielęgnacja zamiokulkasa jest niezwykle łatwa, nie wymaga dużych umiejętności, a sama roślina nie potrzebuje wiele, by bujnie i zdrowo rosnąć. Zdarza się jednak, że mimo naszych starań zamiokulkas wygląda marnie albo nie chce wypuszczać nowych liści. Sprawdźcie, dlaczego tak się dzieje oraz poznajcie domowy sposób za grosze, który pomoże wam postawić waszą roślinkę z powrotem „na nogi”. 

Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści?

Jak już wspomnieliśmy, zamiokulkas to roślina domowa, której uprawa jest niezwykle prosta i mało skomplikowana. Jest sukulentem, co oznacza, że nie trzeba go często podlewać - maksymalnie raz na tydzień wystarczy. Duże okazy wytrzymują nawet ponad miesiąc bez podlewania. Zamiokulkas nie potrzebuje też wiele światła i dobrze rośnie w półcieniu ani nie wymaga specjalnego przycinania. A jednak zdarza się, że z jakiegoś powodu roślina wydaje się stawać w miejscu i nie wypuszcza nowych liści. Dlaczego?

Zobacz także:

  1. Podlewanie: zamiokulkas magazynuje wodę w liściach i kłączach. Oznacza to, że nie należy go często podlewać. Robimy to dopiero wtedy, gdy ziemia całkowicie przeschnie. Jeśli zamiokulkas jest podlewany zbyt często, jego korzenie zaczną gnić i nie będzie wypuszczać nowych liści. Ale można też przesadzić w drugą stronę - jeżeli podlewa się go zbyt rzadko, wówczas również wzrost jest zahamowany.
  2. Światło: roślina ta daje sobie radę przy małej ilości światła. Jednak jeżeli postawimy ją w bardzo zacienionym kącie, będzie słabiej rosnąć. Absolutnie złym miejscem dla zamiokulkasa jest słoneczny parapet od strony południowej. Bezpośrednie działanie promieni może zwyczajnie poparzyć liście.
  3. Doniczka: zamiokulkas lubi mieć „ciasno” w doniczce, ale do czasu. Jeżeli jest za mała, to roślina będzie słabiej rosnąć - nie ma już miejsca na korzenie. Wystarczy wówczas przesadzić zamiokulkas do doniczki większej o jeden rozmiar. 

Jak dbać o zamiokulkasa?

Innym, częstym powodem który sprawia, że zamiokulkas rośnie słabo i nie pojawiają się na nim nowe liście jest brak składników pokarmowych. Każda roślina doniczkowa musi być regularnie nawożona, by mogła dobrze rosnąć i tak samo jest z zamiokulkasem. Jeżeli ten nie wypuszcza nowych liści od jakiegoś czasu, zastanówcie się, kiedy ostatnio wymienialiście w nim ziemię. Może być już stara i wyjałowiona, pozbawiona niezbędnych roślinie składników odżywczych.

W takiej sytuacji zamiokulkas koniecznie trzeba zasilić nawozem. Możecie wybrać preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych albo zrobić własną, domową odżywkę za grosze. Potrzebny wam będzie do tego pewien składnik z kuchennej szafki. 

Domowy nawóz do zamiokulkasa

Do zrobienia tego nawozu potrzebujecie zaledwie jednej łyżeczki… żelatyny. Zawiera ona azot, który potrzebny jest wielu roślinom doniczkowym i zamiokulkas się do nich zalicza. Zagotujcie wodę i odczekajcie, aż nieco ostygnie. Wlejcie ją do szklanki, wsypcie łyżeczkę żelatyny i mieszajcie tak długo, aż całkowicie się rozpuści.

Następnie powstałą miksturę wlejcie do konewki i dodajcie jeszcze trzy szklanki zimnej wody. Wymieszajcie i gotowe - nawóz jest gotowy do użycia! Można podlewać nim zamiokulkas raz w miesiącu.