Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, z aplikacji mObywatel korzysta już 9 milionów osób. Użytkownikom wciąż są udostępniane nowe funkcje. Wraz z końcem lutego 2025 roku uaktywniono opcję „Podpisz dokument”, dzięki której można złożyć podpis osobisty z e-dowodu na dokumencie w formacie PDF. Co jednak w sytuacji, w której zapomnimy PIN-u do e-dowodu? Nowość w mObywatelu przychodzi z pomocą. 

Kto może skorzystać z usługi „Podpisz dokument”?

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że z funkcji „Podpisz dokument” mogą skorzystać osoby, które posiadają e-dowód z aktywną warstwą elektroniczną i ustalonym 6-cyfrowym kodem PIN (tzw. PIN2) do certyfikatu podpisu osobistego. To znaczne ułatwienie w załatwianiu spraw urzędowych, ponieważ taki podpis jest równie ważny jak odręczny. Kod PIN2 jest niezbędny do korzystania z tej możliwości. Użytkownicy sami ustalają go w urzędzie, kiedy odbierają dowód osobisty. Numer należy zapamiętać, jednak co w sytuacji, w której go zapomnimy? Nowa funkcja w mObywatelu pomoże rozwiązać ten problem.

Zobacz także:

Nowa funkcja mObywatelu. Ułatwienie dla zapominalskich

Jeśli zdarzy nam się zapomnieć PIN-u do podpisu osobistego, nowa funkcja w mObywatelu umożliwi nam rozwiązanie problemu. Trzykrotne wpisanie błędnego kodu PIN2 powoduje zablokowanie certyfikatu podpisu osobistego w e-dowodzie. Do tej pory można było odblokować certyfikat i zmienić PIN2 na trzy sposoby, o których czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji:

  • podczas wizyty w urzędzie,
  • za pomocą oprogramowania E-dowód menedżer na komputerze i czytnika e-dowodu,
  • za pośrednictwem aplikacji eDO App na urządzeniach mobilnych.

Jak odblokować certyfikat podpisu osobistego w mObywatelu?

Nowa funkcja w mObywatelu ułatwia problem zablokowanego certyfikatu. Teraz posiadacz e-dowodu może samodzielnie odblokować certyfikat podpisu osobistego i zmienić PIN2 przy użyciu kodu PUK w usłudze „Podpisz dokument” w aplikacji mObywatel.

Dążymy do tego, żeby maksymalnie wykorzystać możliwości aplikacji dla wygody obywatela. Od teraz użytkownik nie musi martwić się, że zapomniał PIN-u do certyfikatu podpisu osobistego swojego e-dowodu. Wystarczy, że przygotuje kod PUK e-dowodu i samodzielnie zmieni PIN2 w trakcie podpisywania dokumentu. Tym sposobem odblokuje też certyfikat podpisu osobistego, jeśli trzykrotnie wpisał błędny PIN2. To nowość, która pozwala zarządzić e-dowodem w aplikacji i zaoszczędzić sobie wycieczki do urzędu – mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.