Ten uporczywy szkodnik, który na żer wychodzi już w kwietniu, to poskrzypka liliowa. Jest niewielki, ale rozmiar nie przeszkadza mu, by wyrządzić wielkie szkody. Tym bardziej że poskrzypka uwielbia pracę grupową, więc zazwyczaj atakuje z ekipą współbraci. Szkodnik ten jest doskonale znany ogrodnikom, ponieważ należy do grupy najpopularniejszych w przydomowych ogródków. Chcąc się z nim uporać, warto poznać domowe sposoby i reagować.
Szkodniki, które atakują w kwietniu. Tak rozpoznasz poskrzypkę liliową
Poskrzypka liliowa to chrząszcz z rodziny stonkowatych. Szkodnik charakteryzuje się żywą czerwoną barwą (ich ciała pokryte są czerwonym pancerzem), dlatego bardzo łatwo zauważyć go pośród listowia. Głowa i odnóża tych szkodników są czarne, dorosłe osobniki mierzą ok. 8 mm. To małe robaczki, ale potrafią zniszczyć hodowle lilii, szachownicy i konwalii majowej, choć bytują też na innych roślinach. To jednak na liliach i szachownicy składają jaja i tylko na tych roślinach dojrzewają larwy.
Zobacz także:
Szkodniki te pojawiają się, kiedy robi się słonecznie, a więc już na początku kwietnia, choć niekiedy i w marcu. Następnie dorosła samiczka składa na spodniej stronie liści pomarańczowoczerwone jajeczka (od kwietnia do połowy lata), z których rozwijają się larwy. Te z kolei, otoczone czarnym śluzem (swoimi odchodami), podgryzają roślinę, powodując poważne uszkodzenia, ponadto są odporne na działanie środków chemicznych. Potem wędrują do gleby, aby się przepoczwarzyć. W połowie lata pojawiają się nowe osobniki, ale już jaj nie składają, czekają do kolejnego sezonu wiosenno-letniego. Mogą jednak zniszczyć rośliny, wygryzając dziury w jej liściach, pąkach i kwiatach.
Jak pozbyć się poskrzypki liliowej domowym sposobem?
Kiedy widzę, że w moim ogrodzie bytują te małe czerwone osobniki, nie czekam, tylko reaguję od razu, a zwykle zaczynam od przygotowania odstraszacza domowej roboty. Oczywiście najpierw najlepiej jest dokładnie obejrzeć rośliny: kiedy pod liściem zauważę jajeczka lub czarną larwę, usuwam je ręcznie, oczywiście w rękawiczkach. Dobrze jest też wyłapać dorosłe osobniki. Pozbycie się larw jest szczególnie istotne, ponieważ ich śliska otoczka sprawia, że są one odporne na opryski, również te chemiczne.
Zanim jednak sięgnę po chemię, stosuję odstraszacz na poskrzypkę z czosnku. Przygotuj:
- 6 główek czosnku,
- 4-5 l wody,
Czosnek posiekaj z łupinami, a następnie zalej wodą. Po 24 godzinach przelej powstały płyn do butelki z atomizerem i spryskaj rośliny. Powtarzaj zabieg co tydzień. Poskrzypka nie lubi zapachu czosnku, więc nie będzie osiadać tam, gdzie czuje ten zapach. Dodatkowo szczególnie nieprzyjemny dla poskrzypki jest zapach mięty. Warto więc posadzić zioło niedaleko roślin, które zwykle atakuje ten szkodnik, lub stosować oprysk z miętowego naparu. Sprawdzi się również podkładanie gałązek mięty pod np. liliami. Trzeba jednak podmieniać je co 2-3 dni.