Powiedzieć, że dzianinowe spodnie to ostatni krzyk mody, to jak nie powiedzieć nic. Jeszcze lepiej połączyć je z dzianinową górą, tworząc kapitalny total look, idealny na jesienne przechadzki. Dlaczego warto je mieć? Są przede wszystkim wygodne, zwłaszcza jeśli postawimy na oversizowy fason. Sam materiał jest miękki i niekłopotliwy — nie ma obaw, że coś będzie źle leżeć. Dodatkowo dobieranie innych części garderoby do dzianinowych spodni nie powinno przysporzyć problemów, bo pasują do wszystkiego.

Dzianinowe spodnie. Gorący trend jesieni

O tym, że dzianinowe spodnie zaczną coraz śmielej pokazywać się w sklepach i na ulicach, wiadomo już było dobrych kilka miesięcy temu, kiedy na pokazach modowi guru prezentowali kolejne dzianinowe fasony. Beż, wysoki stan i luźny krój królowały na wybiegach. Dzianinowe spodnie w denimowym i zielonym total looku zaprezentował m.in. Elie Saab. W jesiennych i zimowych trendach znajdziemy luźne fasony również w jasnych odcieniach. Beż i dzianinowy luz pojawiły się na wybiegach Balmain, Diora, Tommy’ego Hilfigera, Lacoste, Marine Serre czy Patou. Trudno nie odnieść wrażenia, że to właśnie dzianinowe spodnie staną się jednym z gorętszych jesiennych modeli, które będzie można nosić do jedwabnych koszul i topów, z krótkimi marynarkami, kurtkami oraz płaszczami.

Zobacz także:

Mimo że dzianinowe spodnie mogą kosztować krocie (Versace sprzedaje model z cienkiej dzianiny za niecałe 1800 zł), nie musisz przepłacać. Luźne spodnie z dzianiny znajdziesz w Lidlu. Marka Esmara proponuje krój z regularnym stanem i szerokimi nogawkami w kolorze czarnym i beżowym. W składzie znajduje się 50 proc. wiskozy — miękkiego i oddychającego materiału. Jaśniejsze spodnie mają w zestawie pasek, co tylko doda stylizacji sznytu. Spodnie te kupisz w Lidlu za niecałe 45 zł. W ofercie jest też nieco inny krój, o prostej nogawce. W tym przypadku również możemy liczyć na kolor beżowy, a zamiast czarnego jest szary (ale o zwężonej nogawce). Za ten model zapłacimy nieco więcej, bo 50 zł.

Jak stylizować dzianinowe spodnie? Oto kilka przykładów:

  • spodnie dzianinowe bardzo dobrze wyglądają w towarzystwie innych elementów garderoby wykonanych z tego materiału; śmiało więc łącz spodnie dzianinowe z dzianinową bluzką, swetrem czy topem; najlepiej, kiedy góra i dół są również dopasowane kolorystycznie;
  • w wersji do biura dzianinowe spodnie warto połączyć z elegancką koszulą w prążek i prostą marynarką;
  • z kolei casualowe stylizacje świetnie będą wyglądać, jeśli do dzianinowych spodni założysz lekki sweterek lub luźną bluzę sportową ze ściągaczem;
  • dzianinowe spodnie możesz łączyć i z krótkimi kurtkami, i doskonale skrojonymi długimi płaszczami;
  • odważni do dzianinowych spodni założą szpilki, w wersjach mniej ekstrawaganckich można postawić na mokasyny, buty w szpic, jeśli nogawki spodni są szerokie, a także wszelkiego rodzaju półbuty.

fot. lidl.pl

Czym różni się dzianina od tkaniny?

Dzianina to inaczej materiał dziany — splot rządków lub kolumn w niewielkie oczka. W dzianinie stosuje się włókna przędzy, które są elastyczne, co finalnie sprawia, że materiał jest rozciągliwy. Dzianina, podobnie do tkaniny, jest materiałem włókienniczym i na tym kończą się podobieństwa między nimi. Podstawowa różnica zaś polega na sposobie, w jaki splatane są ich włókna. W tkaninie splatane są ze sobą dwie nitki, czyli osnowa i wątek, a sam materiał jest tkany. Rodzajem tkaniny jest np. aksamit, satyna, batyst, flanela czy dżins.

Natomiast dzianina powstaje z jednej nitki, która jest dziana przy użyciu pionowych lub poziomych rzędów oczek połączonych ze sobą. Przędzę łączy się ze sobą niemalże tak samo jak przy robótkach na szydełku lub drutach. Dzianina może mieć splot kolumnowy (pionowy) lub poziomy (rzędowy) i wytwarzać ją można z różnych surowców. Najbardziej popularne są dzianiny wełniane i akrylowe, ale coraz częściej pojawia się też dziana bawełna oraz len.

Jak dbać o dzianinowe spodnie?

Dzianinę najlepiej prać w chłodnej wodzie, a jeszcze lepiej robić to ręcznie. Możliwe jest pranie dzianiny w pralce, ale zawsze należy przestrzegać wskazówek umieszczonych na metce. Z pewnością jednak dzianiny nie należy prać w wysokich temperaturach i nie powinno się jej wirować. Wszelkiego rodzaju pocieranie, ugniatanie czy wykręcanie niszczy strukturę włókien. Mokrą dzianinę można odcisnąć ręcznikiem, a następnie suszyć na suszarce na leżąco, by nie naruszyć włókien i nazbyt nie rozciągnąć ubrania.

Podobnie jest z przechowywaniem dzianiny. Spodnie dzianinowe czy inne tego typu ubrania nie powinny być przechowywane na wieszakach, a najlepiej trzymać je złożone na półkach. Dzianinowe ubrania dobrze jest układać luźno, by włókna się nie zniszczyły, i z dala od słonecznego światła.