O siemieniu lnianym powiedziano już dużo, ale nadal nie jest to tak popularny środek wspomagający nie tylko zdrowie, ale też wygląd włosów i skóry, jak produkty z aptek czy drogerii. Nie dość, że za złote ziarna zapłacimy grosze, to możemy używać ich wszelako. Jedną z licznych właściwości siemienia lnianego jest jego zdolność do lekkiego naciągnięcia skóry. Wystarczy przygotować prostą maseczkę, by przed wieczornym wyjściem zaserwować skórze bezpieczny i naturalny lifting. Co więcej, kosmetyk ten był znany już naszym babciom.

Siemię lniane jak „naturalny botoks”? Specjaliści komentują

Niegdyś o siemieniu lnianym mówiono, że działa na skórę jak botoks. Rzeczywiście siemię lniane to produkt o wielu właściwościach, również tych upiększających, jednak trudno mówić tutaj o efekcie przypominającym ten uzyskany poprzez zastosowanie jadu kiełbasianego. Chodzi o to, że botoks, po wstrzyknięciu, działa rozluźniająco na skurczone mięśnie i powoduje zniknięcie dynamicznych linii mimicznych. Z kolei maseczka z siemienia lnianego nie wnika w skórę na poziomie mięśni, w rezultacie czego nie ma wpływu na ich rozluźnienie ani na zapewnienie efektu podobnego do botoksu.

Zobacz także:

Nie oznacza to jednak, że stosowanie maseczki z siemienia lnianego nie ma sensu. Wręcz przeciwnie. W sieci można znaleźć mnóstwo filmików zachwalających ten naturalny domowy zabieg. Siemię lniane jest źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które zmniejszają stany zapalne oraz zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się. Ponadto żelowa maska z siemienia lnianego, wysychając na skórze, sprawia, że twarz staję się bardziej „sztywna”, skóra jest bardziej napięta i mocno rozświetlona. Po zmyciu maski efekt ten utrzyma się na kilka godzin. To świetna pielęgnacja przed wieczornym wyjściem: dodaj skórze blasku, zmiękczy ją oraz zadziała liftingująco.

Liftingująca maseczka z siemienia lnianego. Efekt napiętej skóry na kilka godzin

Chcąc przygotować maskę z siemienia lnianego, należy wymieszać jedynie dwa produkty: wodę i siemię lniane. Niby proste, ale istotne są szczegóły. Przede wszystkim woda nie może być gorąca. To istotna uwaga, ponieważ wysoka temperatura niszczy właściwości siemienia lnianego, a tego chcielibyśmy uniknąć. Najlepiej jest postawić na letnią wodę (wtedy mamy pewność, że przyswoimy cenne substancje, która skrywają w sobie złote ziarna). Samo siemię lniane powinno być zmielone. Ważne jest jednak, by nie kupować już zmielonego siemienia lnianego ani nie mleć ziaren na zapas. Ziarna mielemy tuż przed użyciem, wtedy ograniczamy ryzyko utleniania się substancji odżywczych obecnych w siemieniu. Powstały wskutek połączenia wody i siemienia lnianego żel wpływa na poprawę stanu cery. Znajdują się w nim m.in. lignany, czyli substancje, które działają przeciwstarzeniowo (siemię lniane jest najbogatszym źródłem lignanów i zawiera ich kilkaset razy więcej niż inne rośliny).

Jak przygotować liftingująca maseczkę z siemienia lnianego?

  1. Przygotuj 2 łyżki zmielonego siemienia lnianego oraz 1/4 szklanki ciepłej wody.
  2. Składniki wymieszaj dokładnie i odstaw na 20-25 minut.
  3. Maseczka z siemienia lnianego będzie gotowa do użycia, kiedy przybierze konsystencję żelu.
  4. Powstały żel nałóż na twarz na 20 minut.
  5. Po tym czasie zmyj maseczkę i przeprowadź dalsze etapy pielęgnacji.
  6. Pamiętaj, że najlepsze efekty uzyskasz, stosując maseczkę z siemienia lnianego regularnie, wystarczy dwa razy w tygodniu.

Siemię lniane w kosmetyce. Jak wpływa na skórę i włosy?

Siemię lniane (złote lub brązowe) zaliczane jest do grona tzw. superfoods, czyli produktów o cennych właściwościach zdrowotnych. To źródło wielu składników mineralnych i witamin, a także kwasów omega-3 i omega-6. Siemię lniane szczególnie znane jest z właściwości antyoksydacyjnych, wspomagających trawienie i metabolizm oraz obniżających poziom złego cholesterolu we krwi.

Warto dodać, że siemię lniane świetnie odnajduje się również w kosmetyce. To naturalny środek służący pielęgnacji twarzy i włosów. Dzięki temu, że ziarna te bogate są w kwasy tłuszczowe omega-3, wykazują potencjał odmładzający, spowalniając proces starzenia się skóry i w dużej mierze usprawniają syntezę kolagenu. Tym samym więc maseczka z siemienia lnianego działa skórę nawilżająco, ujędrniająco i wygładzająco. Ponadto pomaga w leczeniu trądziku, łuszczycy czy egzemy. Za sprawą obecnej w ziarnach witaminy C stosowanie siemienia lnianego rozjaśnia skórę i pomaga walce z przebarwieniami, a także sprawia, że zmarszczki mimiczne są mniej widoczne.

Nie zapominajmy, że siemię lniane to również źródło „witaminy młodości”, czyli witaminy E. To naturalny przeciwutleniacz chroniący przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz opóźniający proces starzenia się skóry. Z kolei obecność witaminy z grupy B w siemieniu lnianym sprawia, że produkt ten staje się środkiem na zapewnienie skórze nawilżenia, jędrności i gładkości.