Podszywanie się pod funkcjonariuszy policji, mailing, czy tworzenie łudząco podobnych do oryginałów stron internetowych staje się powoli cyberprzestępczym faux pas. Hakerzy opracowali o wiele prostszą, a równie (o ile nie bardziej) skuteczną metodę, która wymaga jedynie nieświadomości ofiary.

Nowa metoda cyberprzestępców bazuje na naszej nieświadomości

Obecnie mało kto wychodzi z domu bez telefonu. Niestety, smartfony dawno już wykroczyły funkcjonalnością poza „komórki” używane dekadę temu. Są to urządzenia wielofunkcyjne, stanowiące wręcz „centrum dowodzenia” naszym życiem.

Zobacz także:

Wielu z nas wykorzystuje smartfony do płacenia bezgotówkowego, obsługuje przez nie aplikacje bankowe, a nawet systemy inteligentnych domów. Wygoda może nas jednak sporo kosztować.

Cyberprzestępcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w godzinach szczytu w przestrzeni publicznej znajdują się tysiące aktywnych urządzeń często podłączonych do ogólnodostępnych sieci Wi-Fi. To wręcz zaproszenie dla hakerów, aby „przejrzeć sobie” nasze urządzenia.

Wyłącz tę funkcję w telefonie będąc na mieście

Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa apelują, aby uważać na swoje urządzenia mobilne podczas wychodzenia z domu. Pozostawienie włączonego modułu Wi-Fi to proszenie się o kłopoty. Kradzież danych to tylko jedno z niewielu zagrożeń, na jakie się narażamy.

Smartfony z włączonym modułem Wi-Fi mogą niejednokrotnie automatycznie połączyć się z najbliższą dostępną siecią. Chociaż w teorii brzmi to niegroźnie, hakerzy doskonale wiedzą, w jaki sposób wykorzystać ogólnodostępne łącze do własnych celów.

Wystarczy, że stworzą oni fałszywy hotspot, albo włamią się na ogólnodostępny serwer, aby bez większych problemów zyskać dostęp do naszych danych wrażliwych. Stąd już niedaleka droga, aby przejąć dane logowania do naszego konta bankowego. Dla własnego bezpieczeństwa wyłącz tę funkcję w telefonie będąc na mieście.

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa ostrzega przed atakami hakerów

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa ostrzega wszystkich użytkowników smartfonów, aby podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi zachować szczególną ostrożność. Jeśli to możliwe, zaleca się włączenie szyfrowania połączenia przy użyciu VPN.

Co więcej, odradza się logowania do kont bankowych, czy na istotne w naszym życiu aplikacje przez wspomniane sieci Wi-Fi. Chociaż może to powodować drobne utrudnienie codziennego funkcjonowania, nasze bezpieczeństwo jest tego warte.

Policja ostrzega przed oszustwami internetowymi

Wraz z rozwojem technologii zmieniły się metody działania przestępców. Obecnie zamiast kradzieży portfeli, złodzieje preferują kradzież danych i włamania na nasze konta bankowe. Dzięki temu działają oni nie tylko na większą skalę. Wprawny haker może przejąć nasze dane wrażliwe bez wychodzenia z domu, co dodatkowo utrudnia policji ujęcie sprawców.

Policja apeluje o ostrożność. Według statystyk, z roku na rok wzrasta liczba oszustw internetowych. Ofiarami tego typu ataków padają nieświadomi użytkownicy Internetu. Wiek ma tutaj drugorzędne znaczenie. Cyberprzestępcy doskonale wiedzą, w jaki sposób zainteresować np. swoimi fałszywymi stronami internetowymi każdą grupę wiekową. Idealnym przykładem na to jest plaga oszustw „na węgiel”, o których pisaliśmy ostatnio. Warto wspomnieć, że często środki finansowe wykradzione przez cyberprzestępców są niemożliwe do odzyskania. Oszuści doskonale wiedzą w jaki sposób wyprowadzić środki z kraju lub wykorzystać kryptowaluty w podobnym, nieuczciwym celu.