Zakwas buraczany to wyjątkowy napój, który zyskuje coraz większą popularność wśród osób dbających o zdrowie i lepsze samopoczucie. Ten czerwony eliksir jest doceniany przede wszystkim za swoje cenne właściwości prozdrowotne. Choć ma specyficzny oraz dość intensywny smak, jest prawdziwym remedium na wiele dolegliwości. Dlaczego warto włączyć go do swojej codziennej diety?
Jak powstaje zakwas buraczany?
Zakwas buraczany to napój, który powstaje w wyniku fermentowania buraków czerwonych w wodzie z dodatkiem soli i różnorodnych przypraw, takich jak czosnek czy liść laurowy, które nadają mu charakterystycznego ostrego smaku. Dzięki zachodzącemu naturalnemu procesowi kiszenia, zakwas zyskuje również na kwasocie. Fermentacja sprawia, że buraczana kiszonka znacznie różni się od surowego soku z tych warzyw, ponieważ zakwas eliminuje z napoju wytrącające się szkodliwe szczawiany. Jego skład jest dodatkowo wzbogacony o naturalne i niezwykle korzystne dla organizmu probiotyki.
Zobacz także:
Zakwas buraczany posiada wiele cennych witamin, między innymi z grupy B i C, minerałów, kwas foliowy, żelazo, potas, magnez i wiele innych antyoksydantów, które skutecznie oddziałują na organizm człowieka i wspierają go w jego procesach.
Dlaczego warto pić zakwas buraczany?
Zakwas buraczany to prawdziwa bomba witaminowa dla człowieka. Dzięki zawartym w napoju probiotykom, eliksir wspiera zdrową pracę jelit i ich florę bakteryjną, co jest niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.
@towietrycholog ⁉️Zacznij to robić, a poprawisz ferrytynę⁉️ ✅ Mój ulubiony to zakwas z buraków Olini z kurkumą, imbirem i cytryną👌 ✅ Smaczne są też zakwasy z Zakwasowni. Warto spróbować różnych by znaleźć swój ideał. Z moim kodem towietrycholog masz 10% zniżki na zakupy na stronie olini.pl na wszystkie produkty, nie tylko zakwasy ☺️ ❌Jeśli przyjmujesz na czczo leki na tarczyce np. Euthyrox, to odczekaj co najmniej 40-60 minut☝️ ⛔️Ważne: Osoby z problemami jelitowymi powinny wybrać zakwas bez czosnku i obie firmy mają takie zakwasy w ofercie ▶️ szukaj zakwasu dla dzieci. ⛔️ Kto nie powinien pić zakwasu z buraka⁉️ 1️⃣ Osoby z chorobami nerek 2️⃣ Ostrożność należy zachować jeśli chorujesz na refluks, zgagę oraz zapalenie i wrzody żołądka 3️⃣ Podczas ciąży i karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem. I lepiej spożywać zakwasy przygotowywane w sterylnych warunkach, bo czasem w domowych warunkach może pojawić się pleśń. #współpracareklamowa #olini #zakwaszburaków #zakwaszburaka #trycholog #ferrytyna #żelazowdiecie ♬ dźwięk oryginalny - Olga Poniatowska
Już tylko pół szklanki dziennie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na przeziębienie lub złapania innej infekcji. Zakwas odgrywa także istotną rolę w procesach trawienia. Naturalnie wspomaga pracę jelit i oddziałuje na prawidłowe wchłanianie się cennych składników odżywczych.
Zakwas jest również niezwykle ważny ze względu na swój udział w produkcji czerwonych krwinek, co może okazać się szczególnie istotne w walce z anemią, nadciśnieniem tętniczym oraz uszkodzonymi naczyniami krwionośnymi. Najlepsze działanie zakwasu buraczanego jest w momencie, gdy napój spożywany jest na czczo, przed zjedzeniem porannego posiłku.
Jak przygotować domowy zakwas buraczany?
Aby przygotować zakwas buraczany samodzielnie w domu, można wesprzeć się przepisem słynnego kucharza Piotra Ogińskiego. Do zrobienia napoju będą ci potrzebne:
- pokrojone na mniejsze części buraki (ilość zależy od tego, jak dużo napoju chcesz przygotwać),
- kilka kawałków świeżego ananasa,
- ziele angielskie,
- pieprz,
- dwa ząbki czosnku
- oraz jedna łyżka soli na litr wody o temperaturze około 70 stopni Celsjusza.
Następnie należy zmieszać ze sobą wszystkie składniki w szklanym naczyniu, przykryć słoik bawełnianą ściereczką oraz odstawić na minimum 6 dni. Pamiętaj, aby zakwas przemieszać przynajmniej raz dziennie. Kiedy napój jest gotowy, można przelać go do mniejszych butelek i przechowywać w lodówce.
@kochamgotowacofficial Najlepszy domowy zakwas z buraka #burak #zakwas #przyprawy #żurek #barszcz #barszczyk ♬ dźwięk oryginalny - Piotr Ogiński