Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe dla uczniów polskich szkół, a w związku z tym wiele rodzin decyduje się na umilenie czasu wolnego zimowymi wyjazdami, w tym na narty i snowboard. Ogromna część społeczeństwa wciąż planuje spędzenie urlopu na terenie kraju, jednak Polacy coraz częściej decydują się także na wyjazdy zagraniczne. Polskich turystów kuszą bowiem doskonałe warunki narciarskie, atrakcyjne trasy zjazdowe oraz konkurencyjne ceny. W związku z ogromnym zainteresowaniem ofertami wyjazdowymi za granicę, Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) postanowił przypomnieć Polakom o odpowiednim przygotowaniu do podróży. Oprócz niezbędnych rzeczy osobistych, należy zadbać również o ważną dokumentację, między innymi o kartę EKUZ. Do czego jest potrzebna i gdzie ją wyrobić?
Co to jest EKUZ i dlaczego warto wyrobić kartę?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument wydawany przez NFZ, który jest istotnym zabezpieczeniem w kwestii podstawowej opieki zdrowotnej podczas pobytu za granicą. Jest ważny na terenie wielu państw członkowskich Unii Europejskiej (z wyjątkiem Wysp Normandzkich, Wyspy Man, Monako i Watykanu) oraz EFTA, czyli Norwegii, Islandii, Liechtensteinu oraz Szwajcarii.
Zobacz także:
Obywatel polski, który posiada kartę EKUZ może wówczas podróżować do tych krajów nie martwiąc się o opiekę zdrowotną lub opłaty związane z jej udzieleniem w przypadku nagłego wypadku, na przykład urazu, złamania, zwichnięcia lub innych objawów. W momencie zagrożenia zdrowia lub życia, EKUZ powoduje, że pacjent ma prawo do skorzystania z pomocy medycznej na takich samych warunkach, jak obywatele kraju, w którym aktualnie przebywa.
Zbliżają się ferie zimowe i sezon narciarski. Czy wiesz, że EKUZ to gwarancja bezpiecznego pobytu za granicą? Dzięki tej karcie uzyskasz dostęp do publicznej opieki medycznej we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli wybierasz się na stół do Francji, Austrii czy do Włoch - mówi Kinga Beda, Dyrektorka Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.
W razie wypadku albo nagłego zachorowania otrzymasz pomoc medyczną na takich samych zasadach, jak mieszkańcy kraju, do którego się udajesz. Tak więc zanim zabierzesz swoich bliskich na ferie za granicę, sprawdź nasz nowy poradnik pacjenta o EKUZ. Tak na wszelki wypadek - dodaje.
📖 #PoradnikPacjentaNFZ
— Narodowy Fundusz Zdrowia (@NFZ_GOV_PL) January 13, 2025
❄️❄️❄️
🤔 Planujesz wyjazd zimowy? ➡️ Koniecznie zabierz ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
💡 Dowiedz się ⤵️
🔵 do czego służy #EKUZ
🔵 jak działa
🔵 gdzie obowiązuje
🔵 jak ją uzyskać.
ℹ️ Skorzystaj z naszego poradnika ⤵️… pic.twitter.com/HFisSufpwL
Jak wyrobić EKUZ?
Przedstawiciele NFZ podkreślają, że wyrobienie karty jest bardzo proste, a Polacy mogą z tego udogodnienia skorzystać zupełnie za darmo. Dokument można uzyskać na kilka sposobów, zarówno osobiście, jak i z pomocą elektronicznych rozwiązań. W celu wyrobienia karty możesz udać się do dowolnego oddziału lub delegatury NFZ w swojej miejscowości lub w pobliżu. Kolejną opcją jest złożenie wniosku poprzez Internetowe Konto Pacjenta IKP, aplikację MojeIKP lub przez ePUAP.
Innym rozwiązaniem jest wysłanie do oddziału NFZ odpowiednio wypełnionego formularza, jednak ta opcja może sprawić, że proces wydania karty znacznie się wydłuży. Wyrobienie dokumentu dla interesanta zajmuje zwykle kilka dni roboczych, jednak w czasie natężonego ruchu, na przykład ferii zimowych lub wakacji letnich proces może się wydłużyć. Warto więc zadbać o złożenie wniosku z odpowiednim wyprzedzeniem.
Co pokrywa ubezpieczenie EKUZ?
Posiadacze karty EKUZ mają dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej w nagłych sytuacjach, takich jak złamania, zwichnięcia, zawały serca, udary mózgu czy stany zapalne. Dokument obejmuje również hospitalizację po wypadku i transport karetką. Mimo licznych korzyści, ubezpieczenie ma również pewne ograniczenia. Karta nie pokrywa kosztów operacji plastycznych, transportu medycznego zza granicy do Polski, a także opłat za usługi prywatne.
Terminy ferii w roku szkolnym 2024/2025
Tegoroczne ferie zimowe odbędą się według następującego harmonogramu:
- 20 stycznia – 2 lutego 2025: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
- 27 stycznia – 9 lutego 2025: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
- 3 lutego – 16 lutego 2025: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
- 17 lutego – 2 marca 2025: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.