Zima jeszcze nie odpuszcza, a największe mrozy zdają się być przed nami. To nie oznacza jednak, że musimy wstrzymywać się z pracami w ogrodzie. Już teraz możemy zadbać o to, aby ogród wiosną wypełnił się feerią barw. Ta metoda jest wyjątkowo prosta i pozwoli cieszyć się pięknymi kwiatami już w maju. Chodzi o zimowy wysiew nasion, dzięki któremu rośliny mają szansę rozwijać się w sprzyjających warunkach. 

Co wysiewać w lutym? Wypróbuj zimowy wysiew nasion, by ogród cieszył oko w maju

Zimowy wysiew nasion to najlepszy sposób na to, by cieszyć się pięknym ogrodem już w maju. Co wysiewać w lutym? Najlepsza będzie do tego „piątka szklarniowa”. To potoczna nazwa stosowana przez ogrodników na pięć gatunków roślin ozdobnych o długim czasie wegetacji. Na stałe miejsce wysiewa się je dopiero wtedy, kiedy miną wczesnowiosenne przymrozki. Zaliczamy do nich:

Zobacz także:

  • begonię stale kwitnącą,
  • lobelię przylądkową,  
  • petunię ogrodową,
  • szałwię błyszczącą,  
  • żeniszek meksykański. 

To najlepszy czas na zimowy wysiew nasion. Jak to zrobić?

Zimowy wysiew nasion to bardzo prosta metoda, która pozwala stworzyć w domu kontrolowane warunki podobne do tych, które panują w naturze. Dzięki niej ochraniamy rośliny przed zimową aurą, która nie sprzyja ich rozwojowi. Ten sposób jest banalnie prosty i poradzą sobie z nim nawet początkujący ogrodnicy. Polega on na zastosowaniu plastikowych pojemników, na przykład butelek, jako symulacji szklarni, w których tworzy się mikroklimat. Jak przeprowadzić zimowy wysiew nasion krok po kroku?

  1. Przygotuj plastikowe pojemniki, na przykład butelki po napojach. Odetnij górną część butelki, aby przykryć nią dolną część, tworząc miniszklarnię. 
  2. Wytnij otwory w dnie butelki, aby nadmiar wody mógł odpływać.
  3. Do pojemników wsyp mieszankę ziemi ogrodowej i kompostu. Rozprowadź podłoże równomiernie i delikatnie je ugnieć.
  4. Rozsyp nasiona na podłożu. 
  5. W przypadku żeniszka i szałwii przykryj nasiona ziemią, natomiast nasiona begonii, lobelii i petunii pozostaw na powierzchni i dociśnij je delikatnie do podłoża.
  6. Użyj spryskiwacza do zroszenia podłoża. Regularnie dbaj o wilgotność gleby.
  7. Przykryj plastikowe doniczki pokrywką i ustaw je w miejscu o temperaturze około 18-20 stopni. Zapewnij im dostęp do naturalnego światła.
  8. Opisz pojemniki nazwami gatunków, aby ich nie pomylić.
  9. Gotowe rozsady można przenosić do ogrodu dopiero po 15 maja, kiedy miną wiosenne przymrozki.