Firletka chalcedońska przykuwa uwagę już z daleka. Kwitnie od czerwca do sierpnia, a jej wysokość potrafi osiągnąć ponad metr. Duże, gwiazdkowate kwiaty są najczęściej czerwone, ale można spotkać też pomarańczowe, białe czy różowe odmiany. Pielęgnacja tej byliny nie sprawi trudności nawet niedoświadczonym ogrodnikom. Stanie się piękną ozdobą ogrodu, a ścięta będzie doskonale prezentować się w wazonie.

Firletka chalcedońska - jak o nią dbać?

Firletka chalcedońska nie należy do roślin trudnych w uprawie, dlatego poradzą sobie z nią nawet początkujący amatorzy ogrodnictwa. Warto wybrać dla niej stanowisko ciepłe, dobrze nasłonecznione, ale poradzi sobie również w półcieniu. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne, lekko wilgotne. Firletka chalcedońska nie odnajdzie się na mokrej i ciężkiej ziemi. Dzięki temu, że jest rośliną mrozoodporną, nie wymaga okrywania w sezonie zimowym. Nie trzeba przeprowadzać dookoła niej skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych - wystarczy pamiętać o podlewaniu i nawożeniu. Dobrą praktyką jest także usuwanie kwiatostanów, które już zwiędły. To pobudzi roślinę do dalszego kwitnienia. 

Zobacz także:

Podlewanie i nawożenie firletki chalcedońskiej

Podstawowa pielęgnacja firletki chalcedońskiej opiera się na regularnym podlewaniu i dostarczaniu roślinie składników odżywczych. Ten kwiat preferuje podłoże lekko wilgotne, ale poradzi sobie również podczas krótkotrwałej suszy. O systematycznym nawadnianiu należy pamiętać zwłaszcza w wyjątkowo ciepłe i upalne dni. Nie można z tym jednak przesadzić, bo nadmiar wilgoci negatywnie wpłynie na korzenie firletki chalcedońskiej i może doprowadzić do ich gnicia. Dodatkowo wczesną wiosną i późnym latem warto zastosować wieloskładnikowy nawóz do roślin kwitnących. 

Wysiej w kwietniu, a latem stanie się ozdobą ogrodu

Wysiew firletki chalcedońskiej można przeprowadzić w kwietniu lub w maju. Nasiona należy umieścić w doniczkach, a kiedy wykiełkują, trzeba przepikować sadzonki do oddzielnych pojemników. W sierpniu można wysadzić firletkę chalcedońską na stałe miejsce, które dla niej wybraliśmy. Kwiatów możemy spodziewać się przyszłego lata. Warto mieć na uwadze, że ta roślina ma tendencje ekspansywne, ponieważ może dawać obfity samosiew. Firletka chalcedońska jest dość odporna na szkodniki, ale do jej liści mogą dobrać się ślimaki. Grożą jej również choroby grzybowe w przypadku zbyt obfitego podlewania.