Każdemu z nas zależy na tym, by sprzęty domowe były czyste i działały bez zarzutu. A już zwłaszcza te, które znajdują się w kuchni - w końcu codziennie musimy coś zjeść albo chociaż zrobić sobie kawę czy herbatę. Pewnie jednym z częściej używanych sprzętów jest czajnik, co bardzo szybko można rozpoznać po tym, w jakiej jest kondycji. Może być poplamiony z zewnątrz oraz pełen kamiennego osadu w środku. Skąd się on bierze i jak można go łatwo usunąć? Zapomnijcie o drogich odkamieniaczach - potrzebny produkt macie cały czas w kuchni pod ręką. Sprawdźcie, jak go sprytnie wykorzystać.
Skąd bierze się kamień w czajniku?
Zacznijmy od tego, co właściwie jest powodem pojawiania się brzydkiego, kamiennego osadu wewnątrz czajnika. Niektórzy mogą obawiać się, że to jakaś trująca substancja, ale uspokajamy. „Kamień” to po prostu mineralny osad składający się ze związków wapnia i magnezu. Znajdują się one w dużych ilościach w tzw. twardej wodzie. Kiedy ją podgrzewamy, sole magnezu i wapnia się wytrącają i tak powstaje mało estetyczny osad w czajniku.
Zobacz także:
To, ile tego osadu jest i jak szybko powstaje wynika ze stopnia twardości wody. A to zależy zwykle od regionu, w którym mieszkacie. Im twardsza woda, tym częściej trzeba czyścić czajnik z kamienia.
Jak usunąć kamień z czajnika?
Jednym ze sposobów jest zapobieganie. Można zamontować na baterii w kuchni specjalny filtr do wody lub kupić urządzenie filtrujące i tylko taką wodę gotować w czajniku. Jeśli jednak nie chcecie wydawać pieniędzy na tego rodzaju udogodnienia, możecie po prostu częściej czyścić czajnik z kamienia. I wcale nie potrzebujecie do tego drogich środków ze sklepu. Bardzo skutecznym i tanim produktem, który pomoże wam uporać się z osadem w czajniku, jest… zwykły kwasek cytrynowy. Kosztuje zaledwie kilka złotych i już w godzinę sprawia, że urządzenie z powrotem jest czyste i lśniące jak w dniu, w którym je kupiliście.
Wystarczy wypełnić czajnik wodą do maksymalnego poziomu, a później wsypać do niej kilka łyżeczek kwasku cytrynowego. Wymieszajcie, a następnie zagotujcie wodę i odczekajcie godzinę. Po tym czasie czajnik trzeba opróżnić, dobrze wypłukać, zalać czystą wodą i jeszcze raz ją zagotować. Zrobione! Sami się przekonacie, że po kamieniu nie zostanie nawet ślad.
Innym sposobem jest wykorzystanie octu. Podobnie jak w przypadku kwasku cytrynowego, wykorzystamy tutaj działanie kwasu. Należy wymieszać ocet z wodą w proporcji 1:1, a później wlać do czajnika i zagotować. Ta metoda jest skuteczna, ale ma jedną wadę - zapach octu jest bardzo intensywny i niezbyt przyjemny. Dlatego, żeby się go pozbyć, trzeba co najmniej kilka razy zagotować w czajniku wodę. Sposób z kwaskiem jest znacznie lepszy, ponieważ ten proszek ma łagodniejszy i zdecydowanie ładniejszy zapach niż ocet.
Inne zastosowania kwasku cytrynowego
Kwasek cytrynowy przyda się wam w kuchni zarówno do gotowania, jak i porządków. Jest praktyczny także przy okazji czyszczenia łazienki czy prania. Oto kilka ciekawych zastosowań kwasku cytrynowego, które warto wypróbować - są skuteczne, a przy tym bardzo tanie.
Czyszczenie zlewu
Kuchenny zlew pełen jest tłustych zabrudzeń z jedzenia, a także często pokrywa go nieestetyczny, ciemny osad z kawy i herbaty. Należy spłukać zlew wodą, by pozbyć się z niego resztek jedzenia, a następnie posypać kwaskiem cytrynowym i przetrzeć wilgotną gąbką. Teraz odczekajcie kilka minut, a później wszystko spłuczcie.
Mycie pralki
Kwasek rewelacyjnie usuwa kamień zarówno z czajnika, jak i pralki. Do pustego bębna wsypcie kilka łyżek kwasku i włączcie program prania z temperaturą minimum 60 stopni Celsjusza. Co ważne - w pralce nie mogą się znajdować ubrania ani inne tkaniny!
Szorowanie piekarnika
Tłusty, brudny piekarnik to prawdziwy koszmar. Umycie go to niezłe wyzwanie, ale na szczęście z pomocą kwasku łatwo pozbędziecie się tłustego osadu i innych zabrudzeń. Wymieszajcie kwasek cytrynowy z wodą w proporcji pół szklanki kwasku na ¼ szklanki wody. Pokryjcie wnętrze piekarnika powstałym roztworem, skupiając się na najbrudniejszych miejscach. Odczekajcie kilka godzin, by kwasek zaczął pracować, a po tym czasie przetrzyjcie dokładnie wnętrze piekarnika zwilżoną gąbką lub szmatką.