Gdy bierzemy się za porządki w kuchni czy łazience, najbardziej zależy nam oczywiście na efekcie w postaci stuprocentowej czystości. Duże znaczenie ma jednak także zapach, o czym dobrze wiedzą producenci środków czyszczących. Kiedy po wyszorowaniu umywalki czy prysznica w łazience unosi się przyjemny, delikatny zapach, od razu poprawia nam się humor. Nie musicie od razu sięgać po produkty ze sklepu - wykorzystajcie pewien naturalny produkt, który pomaga czyścić powierzchnie i pięknie pachnie.
Olejek z drzewa herbacianego – właściwości
Chodzi o wykorzystanie naturalnego produktu, jakim jest olejek z drzewa herbacianego. Pozyskuje się go z liści drzewa herbacianego, które pochodzi z Australii. Olejek ten jest najbardziej znany ze swoich właściwości przeciwdrobnoustrojowych. Jego działanie pod tym względem jest bardzo silne, dlatego często olejek z drzewa herbacianego wykorzystuje się do produkcji kosmetyków dla skóry trądzikowej, łojotokowej czy ze skłonnością do łupieżu.
Zobacz także:
Te właściwości antyseptyczne można wykorzystać także w domowych porządkach, a zwłaszcza przy czyszczeniu łazienki. W końcu tam mamy do czynienia z pleśnią czy bakteriami, a olejek pomoże się ich pozbyć. Pozostawia przy tym intensywny, lekko ziołowy zapach, który może się wam kojarzyć z pobytem w SPA.
Domowy płyn do czyszczenia łazienki z olejkiem z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego jest niezastąpiony w domowych porządkach. Z jego pomocą stworzycie tani i skuteczny środek do czyszczenia, który przyda się wam zwłaszcza w łazience. Wystarczy do miski wlać 1 pełną szklankę octu spirytusowego i dodać do niego kilkanaście kropli olejku z drzewa herbacianego. Wszystko to należy wlać do butelki ze spryskiwaczem i mocno wstrząsnąć. Powstałym środkiem spryskujemy umywalkę, wannę, kafelki i zostawiamy na kilka minut. Po tym czasie wystarczy spłukać i gotowe.
Olejek z drzewa herbacianego. Inne zastosowania
Ze względu na swoje antyseptyczne właściwości, olejek z drzewa herbacianego ma bardzo wiele zastosowań. Można używać go na skórę, ale zawsze po rozcieńczeniu. Bezpieczne stężenie to od 1 do 10%. Sprawdźcie poniżej, do czego przyda się wam ten olejek:
- Inhalacja: do miski z gorącą wodą wystarczy wlać kilka kropli olejku, a później nachylić się nad nią i przez 5 minut wdychać unoszącą się parę. Olejek pomaga udrożnić zatkane zatoki i złagodzić objawy towarzyszące infekcjom górnych dróg oddechowych. Uwaga – nie powinny go stosować kobiety w ciąży, dzieci i osoby ze skłonnościami do alergii.
- Kąpiel: do wanny pełnej ciepłej wody wlewamy około 5 kropli olejku i mieszamy. Kąpiel powinna trwać 20 minut, a w tym czasie olejek pomoże oczyścić skórę, złagodzić stany zapalne, a także ujędrni ją i nawilży.
- Okłady: olejek z drzewa herbacianego ma właściwości przeciwgrzybicze, dlatego można robić z niego okłady na stopy czy paznokcie dotknięte grzybicą. Należy wcześniej go rozcieńczyć w 1 szklance wody.