Nadchodzące dni oznaczają wzmożony ruch na cmentarzach. Wszystkich Świętych i Zaduszki to bowiem czas, kiedy ludzie szczególnie pragną upamiętnić swoich bliskich i spędzić czas na odwiedzaniu grobów. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że pewne zachowania są w tych miejscach pamięci surowo zabronione. Oczywiście większość osób traktuje cmentarze z szacunkiem, jednak zdarzają się wyjątki. Dlatego warto zapoznać się z zasadami, których złamanie wiąże się mandatami. Kary zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do pozbawienia wolności.
Czego nie wolno robić na cmentarzu?
Cmentarz to szczególne miejsce, w którym należy zachowywać szacunek dla zmarłych, a także wykazać się odpowiednią powagą. Jest to bowiem przestrzeń, którą odwiedzają bliscy zmarłych, aby w zadumie upamiętnić osoby, których już z nami nie ma. Dlatego właśnie na cmentarzach obowiązują ważne zasady, których pod żadnym pozorem nie wolno łamać. Co do nich należy? Nawet 500 złotych może wynieść mandat za zakłócanie spokoju. Może tu chodzić na przykład o głośne słuchanie muzyki, rozmowy prowadzone podniesionym tonem czy bieganie. Wysokość mandatu jest zależna od stopnia ingerencji w spokój na cmentarzu. Oczywiście każdy spędza Wszystkich Świętych i Zaduszki wedle swoich preferencji, jednak nekropolie według zasad powinny być miejscem spokoju. Dlatego głośne rozmowy i śmiech powinniśmy pozostawić na czas przebywania w domu.
Zobacz także:
To samo tyczy się spożywania alkoholu. Jeśli do naszej tradycji należy upamiętnianie zmarłych z lampką wina w ręku, należy wstrzymać się z tym do zakończenia wizyty na cmentarzu. Nekropolia jest miejscem publicznym, a w takich nie wolno spożywać alkoholu. Za taki czyn możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 100 złotych. Na cmentarzu kara może być jeszcze wyższa, jest to bowiem miejsce szczególnej czci. W tym miejscu nie wolno również przebywać w stanie upojenia alkoholowego. Nie inaczej jest z paleniem papierosów, z czym również należy poczekać do opuszczenia cmentarza. Kolejny zakaz dla wielu może wydawać się oczywisty, jednak warto o nim przypomnieć. Surowo zabronione jest niszczenie grobów. Za wandalizm grozi nie tylko mandat, lecz także obciążenie kosztami naprawy grobu. W sytuacji poważnych naruszeń można mieć do czynienia nawet z postępowaniem karnym, którego wynikiem może być kara więzienia do lat pięciu.
Zakazy na cmentarzu
Uważać powinniśmy również na śmiecenie w nekropoliach. Kary za to mogą wynosić od 50 do 500 złotych. Nieco inaczej sprawa przedstawia się w poważniejszych przypadkach. Zdarzyć się bowiem może, że sprawa trafi do sądu, a wtedy kara potrafi sięgnąć nawet 5000 złotych. Do miejsc, o które szczególnie powinniśmy dbać, należą nie tylko parki narodowe i rezerwaty przyrody, lecz także właśnie cmentarze i miejsca pamięci. Kary wahają się w zależności od stopnia zanieczyszczenia. Dlatego pamiętajmy, aby wszelkie śmieci umieszczać w obszarach do tego wyznaczonych. Warto również wiedzieć, że na cmentarzu pod żadnym pozorem nie można przebywać poza godzinami jego otwarcia. Czas możliwych odwiedzin grobów jest zazwyczaj wystarczający, aby swobodnie zaplanować swoją wizytę w nekropolii. Za złamanie tej zasady grozi mandat do 100 złotych. Co ważne, warto sprawdzić godziny otwarcia podczas Wszystkich Świętych. Wtedy mogą one być wydłużone, a niektóre nekropolie otwarte są nawet całą dobę.
O tym pamiętaj na cmentarzu
Zakazy na cmentarzu dotyczą również handlu bez zezwolenia. Aby podjąć się sprzedaży zniczy i kwiatów, należy wcześniej uzyskać odpowiednie pozwolenie. Jeśli taki zakaz zostanie złamany, może grozić nam kara w wysokości do 500 złotych. Dużo poważniejszym i surowo karanym przestępstwem jest natomiast obraza uczuć religijnych. Dotyczy to na przykład umieszczania na cmentarzach symboli i napisów, które przez niektórych mogą być uznane za obraźliwe. W tym przypadku kary wahają się od grzywny, ograniczenia wolności, a nawet, oczywiście w skrajnych przypadkach, pozbawienie wolności do lat dwóch. Warto wiedzieć, że każdy cmentarz ma swój własny regulamin, z którym polecamy się zapoznać. Może się bowiem okazać, że na cmentarz nie wprowadzimy na przykład psa. Uważać trzeba też na zapis o wprowadzaniu do tego miejsca małoletnich. Zdarza się, że regulamin cmentarza wymaga, aby taka osoba przebywała tam pod opieką dorosłego.