Pierwsze doniesienia o zaostrzeniu przepisów ruchu drogowego dotarły do nas z Wielkopolski. Funkcjonariusze tamtejszej policji zdecydowali się na zastosowanie przyspieszonego trybu rozpatrywania postępowań wobec kierowców łamiących sądowy zakaz prowadzenia pojazdu. 

Sądowy zakaz im niestraszny. Kierowcy nagminnie łamią prawo

Statystyki policyjne z województwa wielkopolskiego dostarczają zatrważających danych. W tym regionie blisko 15 tys. osób ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Funkcjonariusze ustalili jednak, że taka kara nie jest wystarczająca dla kierowców. Znane są przypadki osób, które łamały sądowy zakaz i mimo tego wciąż poruszały się samochodem po drogach publicznych. Mundurowi poinformowali, że dotychczas odnotowali 1632 osoby z podwójnym sądowym zakazem prowadzenia pojazdu oraz 4536 osób z dożywotnim zakazem.

Zobacz także:

Wielu takich kierowców było zatrzymywanych przez naszych policjantów wielokrotnie. Rekordzistami są - pewna kobieta z Powiatu Konińskiego i mężczyzna z Powiatu Kolskiego. Oboje mają po 11 aktywnych sądowych zakazów prowadzenia samochodów – przekazał rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak, cytowany przez portal gazeta.pl.

Wobec zaistniałej sytuacji resort zdecydował się zaostrzyć przepisy, umożliwiając funkcjonariuszom zastosowanie tak zwanego „trybu przyspieszonego” wobec kierowców niestosujących się do sądowych zakazów. W jaki sposób wpłynie to na bezpieczeństwo na drogach i liczbę piratów drogowych?

Czym jest tryb przyspieszony?

Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu wydał zalecenie, aby policjanci niezwłocznie po zatrzymaniu kierowcy z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów zamykali go w areszcie. Następnie stosując tryb przyspieszony, sprawa kierowana ma być do sądu w terminie nie dłuższym niż 48 godzin od zatrzymania. Kolejno sąd wymierzy wyroki skazujące w postaci wysokich grzywien oraz ograniczenia lub pozbawienia wolności. Zdaniem mundurowych takie działania pozwolą na znacznie bardziej efektywne karanie piratów drogowych.

W dwóch przypadkach sądy orzekły kary bezwzględnego więzienia. Było to w Sądzie Rejonowym w Międzychodzie oraz w Sądzie rejonowym w Kole – wskazuje rzecznik policji cytowany przez portal motofakty.pl.

Funkcjonariusz dodaje, że dzięki trybowi przyspieszonemu zdołano ukarać już 22 kierowców nierespektujących sądowych zakazów.

Ministerstwo zaostrza przepisy wobec kierowców

Tryb przyspieszony to niejedyny sposób, w jaki resort stara się zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Portal auto-swiat.pl podaje, że w 2025 roku na drogach ekspresowych i autostradach zostanie zamontowanych 43 nowoczesnych urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości, 70 fotoradarów oraz 15 urządzeń monitorujących skrzyżowania i wychwytujących przejazd na czerwonym świetle.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości obejmą nadzorem blisko 400 km dróg ekspresowych i autostrad. To kolejny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Po zakończeniu tego etapu rozbudowy, CANARD będzie prowadził pomiary prędkości przy pomocy 114 takich urządzeń. Pierwsze nowe systemy opp zostaną zamontowane w połowie tego roku – czytamy w oficjalnym komunikacie Inspekcji Transportu Drogowego.

Przypomnijmy, że politycy zapowiadali również, że 2025 rok przyniesie zmiany w taryfikatorze mandatów, jednakże jak dotąd ich nie odnotowano. Rządzący zakładają, że zwiększenie liczby fotoradarów w połączeniu ze wzmożoną liczbą patroli drogowych wystarczająco zniechęci kierowców do łamania prawa.