Kakaowiec to główny surowiec używany do produkcji czekolady. W ciągu roku jego ceny wzrosły trzykrotnie. Plantatorzy zwracają uwagę, że produkcji kakaowca nie sprzyjają warunki klimatyczne. Może to spowodować problem z dostępnością czekolady. Czy jest jakaś alternatywa dla czekolady?

Dlaczego czekolada drożeje?

Cena czekolady zależy przede wszystkim od surowców użytych do jej produkcji, np. mleka w proszku czy cukru. Największy wpływ mają ceny kakao, a te systematycznie rosną. 

Zobacz także:


W perspektywie ostatniego roku ceny kakao wzrosły trzykrotnie i mimo chwilowych spadków nadal utrzymują się na wysokim poziomie. Aktualna cena za tonę kakao na giełdzie w Londynie to 5 tys. 102 funtów - poinformował Wedel w jednym z ostatnich raportów.

 

 Dlaczego tak się dzieje? Powodem są zmieniające się warunki klimatyczne i ekstremalne warunki pogodowe u największych producentów, m.in. na Wybrzeżu Kości Słoniowej. 

Jak wygląda produkcja kakao?

O tym, skąd biorą się problemy w produkcji kakao, opowiedział Krzysztof Stypułkowski z „Manufaktury Czekolady Chocolate Story” na łamach radiozet.pl. Jak wyjaśnił, naturalnie drzewa kakaowca rosną w cieniu innych drzew. Ze względu na duży popyt zaczęto sadzić je w formie plantacji, na otwartym słońcu, co wymaga sporo pracy – zarówno opryski jak i zapylanie trzeba przeprowadzić ręcznie. Problemem jest także El Nino, czyli zjawisko pogodowe, które polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Jakie są jego skutki?

 Albo przez wiele miesięcy mamy suszę i drzewka usychają. Albo ciągle pada, szerzą się grzybice i też usychają – mówi Krzysztof Stypułkowski. 

 

Zwrócił również uwagę, że kiedyś El Nino występowało co 4-5 lat, a w ostatnim czasie pojawia się co roku. Zjawisko to wpływa na pogodę na całym świecie.

Nowe unijne przepisy dla kakao i kawy mogą wpłynąć na ceny 

Problematyczne może być również nowe unijne rozporządzenie o deforestacji (EUDR), które ma w pełni obowiązywać od stycznia 2025 roku. Nakłada ono na importerów i producentów produktów obowiązek przedstawienia dokumentów potwierdzających, że nie powstały one na terenach wylesionych specjalnie pod ich uprawy. Mimo to Komisja Europejska jeszcze nie opublikowała dokładnych wytycznych. Może to spowodować trudności w dostarczaniu produktów, takich jak kawa czy kakao. Z tego powodu producenci apelują o przesunięcie wdrożenia przepisów. 

Czy są alternatywy dla kakao? Trzeba pokreślić, że kakao nie jest wykorzystywane wyłącznie do produkcji słodyczy. Ziarna kakao są używane także w branży kosmetycznej i farmaceutycznej (np. w postaci tłuszczu kawowego). Z tego powodu jego niedobory będą odczuwalne też w innych sektorach. Problem jest na tyle poważny, że pojawiają się już pierwsze próby opracowania alternatywy dla czekolady. 

Skąd wzięła się czekolada?

Pierwsze ślady czekolady pochodzą z około 1900 roku p.n.e. Kakaowiec uprawiali wówczas Majowie i Aztekowie. Wykorzystywali oni ziarna do produkcji napojów spożywanych podczas religijnych ceremonii i uroczystości. Kiedy w XVI wieku Hiszpanie podbili Meksyk, zaczęli eksportować kakaowce do Europy. Początkowo napój kawowy ze względu na gorzki smak nie cieszył się dużą popularnością. Dopiero w XVII wieku dodano do niego cukier i masło, a samą czekoladę zaczęto produkować w formie tabliczek od XVIII wieku. W XIX wieku dzięki maszynom do produkcji czekolady zaczęto produkcję na masową skalę. Największym producentem czekolady na świecie jest Szwajcaria.