Komu przysługuje ulga za kompostownik?
Posiadanie kompostownika to nie tylko nawóz, ale również realna korzyść finansowa. Osoby, które mają domowy kompostownik, mogą ubiegać się o zmniejszoną opłatę za wywóz śmieci – od kilku do nawet kilkunastu złotych na osobę, w zależności od stawek przyjętych w danej gminie. Ulga przysługuje, o ile właściciel posesji ma kompostownik i wykorzystuje go do składowania bioodpadów. W przypadku, gdy osoba deklaruje posiadanie kompostownika, wyraża również zgodę na ewentualną kontrolę.
Jak wygląda kontrola kompostownika?
Wiele osób zadeklarowało, że posiadają kompostownik, aby skorzystać z ulgi, a w rzeczywistości ich nie posiadają. Te osoby mają się czego obawiać. Jak podaje Portal Samorządowy, w wielu miejscowościach rozpoczęły się już wyrywkowe kontrole kompostowników. Na początku września kontrolerzy odwiedzają posesje m.in. w gminie Kurów (woj. lubelskie) czy gminie Jaworze (woj. śląskie). Zwykle urzędnicy informują o planowanych kontrolach z wyprzedzeniem na swoich stronach internetowych i odbywają się one w godzinach pracy urzędów.
Zobacz także:
Właściciele posesji mają obowiązek umożliwić dokonanie oględzin. Jak przebiega taka kontrola? Kontrolerzy zwracają uwagę przede wszystkim na to, czy kompostownik jest obecny na terenie. Ponadto sprawdzają, czy jest on użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. W przypadku odmowy wpuszczenia kontrolerów lub stwierdzenia nieprawidłowego użytkowania kompostownika mieszkańcom może zostać odebrane prawo do ulgi w opłatach za wywóz odpadów. Ponownie o ulgę będą mogli się ubiegać dopiero po upływie sześciu miesięcy od jej utraty. Ponadto za brak kompostownika w przypadku zadeklarowania jego posiadania grozi kara grzywny.
Gdzie może stać kompostownik?
Kompost ma specyficzny zapach. Z tego powodu proces kompostowania nie powinien być nadmiernie uciążliwy, a rozchodzące się odory z kompostownika uciążliwe dla sąsiadów. Wybierając miejsce należy uwzględnić jego odległość od posesji sąsiadów, aby uniknąć konfliktów. Warto wybrać również stabilne, płaskie miejsce, w którym będzie można łatwo uzyskać dostęp do kompostownika. W domowych warunkach kompostowanie trwa od 2 do 5 miesięcy. Po tym czasie uzyskuje się nawóz.
Czego nie można wrzucać do kompostownika?
Samo składowanie odpadów w postaci kompostownika pozwala na uzyskanie naturalnego nawozu, który możemy wykorzystać do naszych upraw. Aby uniknąć ewentualnych problemów w przypadku kompostownika, warto sprawdzić, co można, a czego nie można do niego wrzucić. Do kompostownika można wrzucać m.in. skorupki od jajek, obierki z warzyw, ściętą trawę, drobne gałęzie, fusy po kawie czy herbacie. Nie powinny się tam jednak znaleźć kości, odchody zwierzęce, papier oraz materiały silnie zanieczyszczone.