Już niebawem niemal ćwierć miliona Polek i Polaków dostanie wezwanie do stawienia się na kwalifikacji wojskowej. Nie oznacza ona automatycznego powołania do wojska, a służy jedynie przeprowadzeniu ewidencji wojskowej i określeniu, ilu obywateli jest zdolnych do pełnienia służby w razie wystąpienia takiej konieczności. Brak stawiennictwa może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami, dlatego nie warto uchylać się od tego obowiązku. W grudniu ukazało się rozporządzenie ministra obrony narodowej, które określa termin rozpoczęcia oraz zakończenia procesu kwalifikacji wojskowej. Znalazł się w nim również wykaz osób, które będą zobowiązane do stawienia się na niej. 

Kwalifikacja wojskowa 2025. W jakich terminach się odbędzie?

Grudzień 2024 roku przyniósł ze sobą rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 roku. Określono w nim zarówno termin jej przeprowadzenia, jak i sporządzono katalog osób, które muszą się na niej stawić. Z rozporządzenia wynika, że kwalifikacja wojskowa na terenie kraju zostanie ogłoszona 20 stycznia. Natomiast czas jej trwania będzie obejmował okres między 3 lutego a 30 kwietnia. Będą to zatem 62 dni robocze z wyłączeniem dni świątecznych.

Zobacz także:

Jak przypomina portal prawo.pl, jeśli osoba, która została wezwana do stawienia się na kwalifikacji wojskowej, nie ma takiej możliwości, ma ona obowiązek poinformowania o tym fakcie właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta najpóźniej w dniu, w którym miała stawić się przed komisją lekarską. Wtedy dany organ wyznacza nowy termin oraz miejsce kwalifikacji wojskowej. Warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje grożą nam za uchylenie się od tego obowiązku bez uzasadnionej przyczyny. Taka sytuacja może wiązać się z nałożeniem grzywny lub przymusowym doprowadzeniem na miejsce przez policję. Odmowa poddania się kwalifikacji wojskowej stanowi wykroczenie, a karę za to przewinienie stanowić może nawet ograniczenie wolności. 

Kto musi stawić się na kwalifikacji wojskowej?

Katalog osób, które będą objęte obowiązkiem stawienia się na kwalifikacji wojskowej, jest bardzo szeroki i obejmuje następujące osoby:

  • mężczyzn urodzonych w 2006 roku;
  • mężczyzn urodzonych w latach 2001–2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej, jeżeli okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej w 2025 roku;
  • osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej w 2025 roku pod warunkiem, że osoby te przed zakończeniem kwalifikacji będą wnioskować o jej zmianę;
  • kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy;
  • osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.

Jak przebiega kwalifikacja wojskowa?

Kwalifikacja wojskowa wiąże się z obowiązkiem poddania się badaniu lekarskiemu. Podczas kwalifikacji przeprowadzony zostaje pomiar wagi oraz ciśnienia krwi. Lekarz sprawdza także, czy osoba poddająca się badaniu nie cierpi na wady postawy, które mogłyby mieć wpływ na jej sprawność fizyczną. Oceniany jest również wzrok i słuch kandydata. Specjalista przeprowadza też z badanym wywiad na temat stanu jego zdrowia. Pytania mogą dotyczyć na przykład przebytych chorób lub stylu życia. W razie konieczności, jeśli wyniki badania będą niewystarczające do określenia kategorii zdolności do służby wojskowej, kandydat może zostać także skierowany na dodatkowe badania lub obserwację szpitalną.