Sezon na bukiety z bzu w pełni. Najczęściej zbiera się je od kwietnia do końca maja, a w niektórych regionach nawet do lipca. Wówczas kwiaty te są w pełni rozwinięte, ale jeszcze nieprzekwitłe. Jak zadbać o taki domowy bukiet, aby wytrzymał jak najdłużej? Wystarczy do wody, zamiast cukru, wsypać szczyptę innego składnika, który przedłuży żywotność kwiatów bzu.
Kwiaty bzu w wazonie. Jak zebrać bukiet?
Bez najlepiej jest zbierać w słoneczny dzień — rano, po odparowaniu rosy, gdy kwiaty są suche. Powinniśmy ścinać tylko te kwiaty, które są w pełni rozwinięte i jeszcze nie zaczynają się osypywać.
Zobacz także:
Bzu nie zrywamy, a odcinamy całe baldachy. Można to zrobić za pomocą sekatora lub nożyczek. Warto wybierać krzewy bzu z dala od ruchliwych ulic i terenów przemysłowych, aby kwiaty nie były zanieczyszczone.
Przy tworzeniu bukietu z bzu powinniśmy również pamiętać, by nie ścinać wszystkich kwiatów z jednego krzewu, aby nie wpłynąć negatywnie na jego rozwój. Po zebraniu kwiaty możecie zostawić na kilka godzin w zacienionym, przewiewnym miejscu, aby pozbyć się owadów, albo przepłukać je wodą.
Zadbaj o trwałość kwiatów bzu w swoim domu
Kwiaty bzu wykorzystuje się do syropów czy naparów. Wiele gospodyń domowych suszy je lub zamraża. Mają one bowiem właściwości wykrztuśnie, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Ponadto kwiaty bzu są bogate we flawonoidy, witaminy i minerały, co wspiera odporność organizmu.
Poza takim zdrowotnym zastosowaniem kwiaty bzu charakteryzują się uroczym wiosennym wyglądem. Zawsze towarzyszy im też intensywny charakterystyczny zapach, który jest uwielbiany przez wielu. Nic więc dziwnego, że bzy często pojawiają się w naszych domach w formie bukietu.
Gdy wiosną lub wczesnym latem zbierzemy kwiaty bzu, możemy wydłużyć ich żywotność na kilka sposobów. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym wymienianiu im wody w wazonie — najlepiej codziennie lub nawet dwa razy dziennie. Ponadto warto przyciąć łodygi bzu pod ostrym kątem i ewentualnie sparzyć je wrzątkiem lub lekko zmiażdżyć.
Bukiet bzu. Jak przedłużyć jego żywotność?
Jeżeli zdecydujecie się na postawienie bukietu bzu w domu, pamiętajcie o kilku prostych zasadach:
- Trzymajcie go w chłodnym, zacienionym miejscu,
- Niech bukiet nie będzie narażony na kontakt ze źródłem ciepła i na bezpośrednie światło słoneczne,
- Nie stawiajcie go obok mis z owocami, zwłaszcza jabłek, ponieważ wydzielają one etylen, który przyspiesza więdnięcie kwiatów.
Poza tymi podstawowymi zasadami możemy zadbać o wytrzymałość kwiatów bzu w wazonie na inne sposoby. Wiele osób dodaje do kwiatów ciętych cukier, który rozpuszczają w wodzie. Inną — choć podobną — metodą, jest rozpuszczenie w wodzie tabletki aspiryny.
Wsyp do wazonu, a kwiatu bzu wystoją nawet 2 razy dłużej
Aby zadbać o bukiet ciętego bzu, możemy zastosować jeszcze inną metodę. Wystarczy wziąć z kuchni kwasek cytrynowy. Następnie dodajcie do wazonu pół łyżeczki kwasku cytrynowego na 1 litr wody.
Składnik ten podziała na kwiaty bzu, ponieważ ma działanie hamujące rozwój drobnoustrojów. Wpłynie on pozytywnie na trwałość ciętych kwiatów, a metoda ta sprawdzi się nie tylko w przypadku bzu, ale też przy innych bukietach.
Kwasek cytrynowy reguluje kwasowość wody, hamuje rozwoju bakterii oraz wspiera proces przyswajania składników odżywczych. Dzięki takiemu kompleksowemu działaniu sprawi on, że wasz bukiet bzu wystoi zdecydowanie dłużej niż dotychczas.