Powódź, która dotknęła niektóre regiony Polski, była tragiczna w skutkach. Aby pomóc zarówno mieszkańcom, jak i przedsiębiorcom z terenów objętych stanem klęski żywiołowej, rząd zaproponował nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Projekt pojawił się 24 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Jak argumentuje rząd:
Zobacz także:
Na terenach objętych powodzią należy wprowadzić i zastosować szereg przepisów z zakresu Kodeksu pracy, które pozwolą na uregulowanie szczególnie trudnej sytuacji wielu pracowników związanych z usprawiedliwianiem nieobecności w pracy, urlopami, handlem w niedzielę, obniżeniem wymiaru czasu pracy, przeprowadzaniem okresowych badań lekarskich i innych.
Których województw dotyczy stan klęski żywiołowej?
Rząd ogłosił stan klęski żywiołowej 16 września. Został on wprowadzony na 30 dni, co oznacza, że będzie obowiązywał do 16 października włącznie. Istnieje oczywiście możliwość przedłużenia tego stanu, jeśli Sejm wyrazi na to zgodę. Na terenie których województw obowiązuje rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej? W województwie dolnośląskim zostały nim objęte obszary powiatów: kamiennogórskiego, karkonoskiego, kłodzkiego, lwóweckiego, wałbrzyskiego i ząbkowickiego oraz miast na prawach powiatu - Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Natomiast w województwie opolskim chodzi o: powiat głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim. W województwie śląskim dotyczy to powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego i raciborskiego oraz miasta na prawach powiatu Bielsko-Białej. 17 września zasięgi terytorialny obowiązywania rozporządzenia został rozszerzony o powiaty: lubański, dzierżoniowski, świdnicki, opolski, krapkowicki, brzeski i kędzierzyńsko-kozielski.
Zakaz handlu w niedziele zostanie zniesiony? Trwają dyskusje o nowych regulacjach
Jak podaje Business Insider, z powodu powodzi może zostać zniesiony zakaz handlu w niedziele, jednak nie w pełnym wymiarze. Nie dotyczy to bowiem niedziel świątecznych. Zakaz handlu w niedziele może nie obowiązywać w zakresie rozładowywania, przyjmowania i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby oraz powierzania pracownikowi wykonywania takich czynności. Nowe regulacje nie będą jednak dotyczyć tylko tego zagadnienia. Zmiany będą mogły obejmować również rozwiązania w zakresie możliwych zwolnień od pracy. Możliwy wymiar takiego zwolnienia to 5 dni albo 40 godzin. Za wolny okres pracodawca będzie w obowiązku zapłacić połowę wynagrodzenia. Projekt zakłada także wydłużenie o cztery dni tak zwanego urlopu na żądanie.
Nowe regulacje mają pomóc powodzianom
Według projektu nowelizacji ustawy każdy pracownik gminy będzie miał możliwość do wydania decyzji o przyznaniu zasiłku powodziowego. Będzie do tego konieczne upoważnienie wydane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Na mocy nowych przepisów rodzice zwolnieni z wykonywania pracy ze względu na zamknięty żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkołę, będą mogli się ubiegać o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zmiany mają dotyczyć też opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością, jeśli z powodu powodzi zamknięte zostaną placówki, do których takie osoby uczęszczają. Nowe prawo miałoby również zapewnić rozwiązanie na wypadek zniszczenia dokumentów, które służą ustalaniu różnego rodzaju świadczeń. Dzięki projektowi istniałaby możliwość przedstawienia innych dokumentów, które potwierdzają prawo do ich otrzymywania.
Warto podkreślić, że póki co mamy do czynienia z samym projektem nowelizacji ustawy. Jak na razie nie znamy dokładnych terminów, w których wyżej wspomniane zmiany miałyby zostać wprowadzone. Widać jednak, że rząd interesuje się sytuacją powodzian i szuka możliwych rozwiązań, które mogłyby pomóc poszkodowanym osobom w tej trudnej dla nich sytuacji. Jaki będzie ostateczny finał sprawy? Czy zakaz handlu w niedziele zostanie zniesiony w niektórych województwach? Na odpowiedzi na te i inne pytania musimy jeszcze poczekać.