Wielkanoc tuż tuż, a wiele gospodyń domowych rozpoczyna planowanie nie tylko porządków, ale również samej uczty świątecznej. Śniadania wielkanocne stanowią wieloletnią tradycję, ale świętowanie w Polsce nie obejdzie się również bez wystawnych obiadów czy kolacji. Aby jednak móc sobie pozwolić na ten przyjemny czas, należy się odpowiednio przygotować, zwłaszcza jeśli w tym roku przypadła ci rola gospodarza.
Wiosenne zakupy. Czy 6 kwietnia to niedziela handlowa?
Do przygotowania tradycyjnych wielkanocnych dań, potrzeba dużej liczby składników. Niestety, pyszne postawy dobrej jakości charakteryzują się tym, że trzeba naprawdę postarać się o składniki. Część z nich z powodzeniem można kupić ze znacznym wyprzedzeniem. Niektóre jednak muszą być świeże, kupione tuż przed przygotowaniem. W związku z tym niezbędne jest dokładne rozplanowanie zakupów przed tegorocznymi świętami wielkanocnymi. Aby to zrobić, warto wiedzieć, kiedy możliwe jest wybranie się na zakupy.
Zobacz także:
Przed Wielkanocą 2025 wypadają już tylko dwie niedziele. Czy będą one handlowe? Najbliższa z nich przypada na 6 kwietnia. Wiąże się ona z nieprzyjemnymi wiadomościami dla gospodarzy, szykującymi uczty wielkanocne. 6 kwietnia nie jest niedzielą handlową.
Harmonogram na 2025 rok. Tak wypadają niedziele handlowe
W bieżącym roku mamy do dyspozycji jedynie 8 niedzieli, podczas których otwarte są sklepy. Niedziele handlowe 2025 wypadają w następujące dni: 26 stycznia, 13 kwietnia, 27 kwietnia, 29 czerwca, 31 sierpnia, 14 grudnia, 21 grudnia, 28 grudnia.
Z tegorocznego harmonogramu niedzieli handlowych wynika, że na tym etapie mamy za sobą dopiero jedną z nich. Dwie następne będą w kwietniu, z czego tylko jedna przed świętami. Wielkanoc 2025 przypada bowiem na niedzielę 20 kwietnia i wtedy zakupów nie zrobimy. Ostatnie niedzielne zakupy musimy więc zrobić 13 kwietnia, kiedy to przypada niedziela handlowa.
Ostatnie zakupy przed Wielkanocą 2025. Kiedy można je zrobić?
Mimo że do Wielkanocy jeszcze sporo czasu, to ze względu na tylko jedną niedzielę handlową przed tym wyjątkowym okresem, warto już teraz zacząć planować swoje przygotowania. Wiele tradycyjnych potraw, które mają trafić na świąteczne stoły, potrzebuje bowiem specjalnych składników. Czas na ich zakupienie jest niestety ograniczony.
Poza sieciowymi sklepami spożywczymi oraz dyskontami istnieją wyjątki. Niektóre lokale handlowe mogą funkcjonować w niedziele określone jako niehandlowe, takie jak 6 kwietnia. W drodze wyjątku zrobimy wówczas zakupy w niektórych małych sklepach osiedlowych, sklepach franczyzowych czy na stacjach benzynowych.
W niehandlowe niedziele działają również sklepy w hotelach oraz na lotniskach bądź dworcach. Co więcej, wciąż możemy korzystać wtedy z produktów oferowanych przez kwiaciarnie, a także wybrane apteki czy piekarnie. Warto jednak pamiętać, że godziny otwarcia tych lokali w niedziele, mogą różnić się od tych regularnych, z reszty tygodnia.