Gdy spojrzymy na polskie ogródki, trudno nie zauważyć, że jedna roślina cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Są to oczywiście tuje, inaczej żywotniki, czyli iglaste drzewka. Bardzo często sadzi się je wzdłuż płotów z jednego prostego powodu - rośliny te są proste w uprawie, tanie i bardzo szybko rosną. Właśnie dlatego tuje chętnie wybierane są na żywopłot, ponieważ pozwalają łatwo i szybko w naturalny sposób odgrodzić się od drogi czy sąsiadów, tworząc piękną, zieloną ścianę. Jeśli wy również jesteście posiadaczami tui, sprawdźcie kiedy oraz czym należy je nawozić.
Kiedy nawozić tuje?
Nawożenie tui przeprowadza się kilka razy w roku, zwykle 2 lub 3 w sezonie, czyli okresie od wiosny do jesieni. Zimą tui nie nawozimy - wtedy rośliny są w stanie spoczynku. Pierwsze nawożenie wykonuje się wiosną w okolicach kwietnia, a najpóźniej w maju. Jeśli jednak warunki są sprzyjające, nie ma już przymrozków i jest ciepło, to można wzmocnić tuje nawozem już w marcu. Kolejne nawożenie przeprowadza się latem, na przełomie lipca i sierpnia, a ostatnie wczesną jesienią, na przełomie września oraz października. Nie lekceważcie tego terminu, ponieważ jeśli pominiecie jesienne nawożenie, tuje mogą znacznie gorzej radzić sobie w miesiącach zimowych.
Zobacz także:
fot: Mariusz Blach/AdobeStock
Pamiętajcie, że częstotliwość nawożenia tui zależy od gleby, w której rosną drzewa. Jeżeli jest ciężka i żyzna, wystarczy zasilić tuje nawozem raz w roku. Jeśli bardziej jałowa i piaszczysta, trzeba nawożenie wykonać 2 lub 3 razy w sezonie.
Jaki nawóz stosować do tui?
Tuje potrzebują nawozu wieloskładnikowego, który jest bogaty w azot, fosfor, potas, żelazo oraz magnez. W sklepach ogrodniczych możecie dostać taki produkt w formie płynnej lub granulowanej. Jeśli jest to nawóz płynny, należy go wcześniej rozcieńczyć zgodnie z instrukcją podaną przez producenta na opakowaniu i podlać tuje. Jego zaletą jest to, że działa bardzo szybko.
Z kolei granulki mają wolniejsze działanie i rozsypuje się je pod tujami, a następnie miesza z ziemią i podlewa. Ilość granulek potrzebna do zasilenia drzew również powinna być podana na opakowaniu - zwykle stosuje się 100 g na jedną tuję.
Domowa odżywka pod tuje
W przypadku tui sprawdzi się także klasyczny obornik, kompost, a nawet skoszona trawa. Nawóz organiczny jest bardzo dobry, jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z uprawą ogródka - praktycznie nie da się go przedawkować (a w każdym razie jest to znacznie trudniejsze niż w przypadku nawozów mineralnych).
Do nawożenia tui mogą się wam też przydać… drożdże - dokładnie te same, których używamy do pieczenia ciast. Zawierają żelazo, fosfor, potas, wapń, magnez i wiele innych składników, z których tuje bardzo skorzystają. Aby wykonać taki nawóz, wystarczy wrzucić dużą kostkę drożdży piekarskich o wadze 100 g do wiaderka, zalać ją 10 l ciepłej wody i odstawić na godzinę. Po tym czasie roztwór można już przelać do konewki i podlać nim tuje. Nie wymaga rozcieńczania.