Ślimaki uwielbiają ciepłe, wilgotne tereny. Przeważnie spotykamy je w cieniach drzew i gęstych krzewach, a także w ogródku. Jeśli gleba zawiera dużo materii organicznej, ślimaki ciągnie do niej, ponieważ znajdują tam pożywienie. By „wyprosić” je z działki, nie trzeba stosować od razu specjalnych oprysków. O wiele lepiej zwabić ślimaki do jednego miejsca i po prostu przenieść poza teren działki. Da się to zrobić – wystarczy pokroić pewien owoc i zostawić go na noc w ogrodzie. Przyciągnie ślimaki jak magnes.

Jak przygotować owocową pułapkę na ślimaki?

Ślimaki uwielbiają słodkie zapachy. Można wykorzystać tę słabość i przygotować na nie specjalną owocową pułapkę. Wystarczy pokroić melona i pozostawić kawałki jego skórki w ogródku. Należy rozsypać je na terenie działki i pozostawić na całą noc. Już rano powinny się przy nich zgromadzić wszystkie ślimaki żyjące na naszej posesji. Wówczas możemy bezpiecznie je zebrać i przenieść w inne miejsce.

Zobacz także:

Ślimaki uaktywniają się w nocy. Wychodzą wtedy na żer i podgryzają rośliny. W ciągu dnia można je spotkać np. pod kamieniami lub w gęstwinie roślin, gdzie mają zapewnioną wilgoć. Ukryte zakamarki są dla nich idealnym schronieniem.

Jak jeszcze w humanitarny sposób można pozbyć się ślimaków z działki?

Jedna z prostszych metod tego typu jest zasadzka z deski. Wystarczy do deski przybić podkładki, unoszące ją ok 2,5 cm nad ziemią. Następnie zwilżamy ziemię znajdującą się pod nią. Gdy rano przewrócimy deskę, zobaczymy, że ślimaki będą do niej przyczepione. Jeśli to konieczne, cały zabieg należy powtórzyć kilka razy.

Jeżeli nie chcemy robić jakichkolwiek pułapek, możemy użyć naturalnych repelentów np. trocin, drobnego żwiru, wapna i popiołu – rozsypujemy je wokół roślinek i ścieżek. Gdy ślimak ich dotknie, ucieknie.

Grządki warzywne można podsypywać także różnymi mieszankami, które stworzą dla ślimaków barierę nie do przejścia. W tym celu sprawdzi się np. starta kreda, zmiażdżone skorupki jajek i kawowe fusy. Gdy ślimak je poczuje, zawróci. Nie będzie w stanie po nich przejść.

Czy ślimaki to szkodniki?

Używanie tego rodzaju określenia na ślimaki nie jest w pełni uzasadnione. Choć potrafią podgryzać rośliny, to jednak pełnią w ekosystemie istotną funkcję. Przede wszystkim są pożywieniem dla niektórych ssaków i gadów np. jaszczurek, jeży, myszy i nornic. Oprócz tego ich pożywieniem są martwe i psujące się części roślin. Warto też wiedzieć, że niewielka liczba ślimaków na działce nie powinna stanowić zagrożenia dla upraw.