Paprotka może stać się prawdziwą królową domowej dżungli, jeśli odpowiednio o nią zadbamy. To kwiat, który ma dość specyficzne wymagania i bywa kapryśny. Aby bujnie się rozrastał, należy przestrzegać kilku ważnych wskazówek. Pielęgnując go, warto wypróbować domowy nawóz, który wzmocni kwiat i sprawi, że wypuści nowe, soczyście zielone liście.
Dlaczego paprotka marnieje?
Jeśli paprotka marnieje, może to oznaczać, że popełniliśmy błąd w pielęgnacji. Dlatego, zanim podejmiemy próbę ratowania sytuacji, warto przeanalizować, co mogło pójść nie tak. Kondycja paprotki nie będzie najlepsza, jeśli będziemy ją podlewać zbyt często lub zbyt rzadko - roślina nie toleruje zarówno zbyt wilgotnego, jak i przesuszonego podłoża. Wpływ na jej stan może mieć również nieodpowiednia wilgotność powietrza. Zbyt niska spowoduje usychanie liści. Znaczenie ma także stanowisko - na przykład ustawienie paprotki w miejscu, w którym jest narażona na przeciągi albo zbyt intensywne działanie promieni słonecznych. Roślina może marnieć też z powodu niedoboru składników odżywczych.
Zobacz także:
Stosuję ten domowy nawóz i paprotka rośnie bujnie
Jeśli podejrzewamy, że paprotka cierpi właśnie z powodu niedoboru składników odżywczych, warto zastosować domowy nawóz. To bardzo tania, a zarazem skuteczna metoda. Potrzebne będą do niej suszone liście pokrzywy, z których należy zrobić napar. Wystarczy zalać saszetkę pokrzywy lub łyżkę suszu litrem wrzątku i odstawić napar do wystygnięcia. Tak przygotowanym płynem należy podlewać paprotkę raz na dwa tygodnie. Dlaczego to działa? Pokrzywa zawiera wiele cennych dla paprotki składników, które stymulują wzrost rośliny. Należą do nich azot, potas, krzem, wapń oraz magnez.
Ważne wskazówki w pielęgnacji paprotki
W pielęgnacji paprotki należy przede wszystkim zachować złoty środek. Zaszkodzi jej zarówno zbyt rzadkie, jak i zbyt częste podlewanie. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nie może być mokra. Warto również zwrócić uwagę na to, żeby woda, której używamy do nawadniania, nie była twarda. Ogromną rolę w przypadku paprotki odgrywa też wilgotność powietrza. Należy unikać stawiania rośliny w pobliżu źródeł ciepła, na przykład obok kaloryfera. Do dobrych praktyk zalicza się też regularne zraszanie paprotki wodą w temperaturze pokojowej. Stanowisko natomiast powinno być półcieniste, z rozproszonym światłem, aby nie narazić liści rośliny na poparzenia.