Ksylitol to substancja słodząca pochodzenia naturalnego. Pozyskiwany jest z kory brzozy, dlatego często nazywa się go cukrem brzozowym. Jest on, obok stewii czy syropu z agawy, jednym z najbardziej popularnych zamienników cukru. Jego stosowanie może przynieść wiele korzyści, jednak najnowsze badania wskazują na to, że spożywanie ksylitolu zwiększa ryzyko wystąpienia udarów i zawałów serca.

Jakie właściwości ma popularny ksylitol?

Ksylitol ma wiele prozdrowotnych właściwości, dlatego tak często jest wybierany jako zamiennik niezdrowego cukru. Jest między innymi przydatny w zwalczaniu próchnicy, a także wspomaga nasze dziąsła. Dzieje się to za sprawą tego, że ksylitol nie fermentuje, dzięki czemu nie wydziela kwasów, które niszczą szkliwo. Jest również dobry w walce ze złymi bakteriami Streptococcus mutans występującymi w jamie ustnej. Ponadto ma on właściwości bakteriobójcze. Ksylitol jest także dwa razy mniej kaloryczny od cukru, co czyni go idealnym wyborem dla osób starających się zrzucić kilogramy. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że ten zamiennik cukru może mieć dobry wpływ przyswajalność minerałów, takich jak wapno. Co ważne, zasadowy odczyn ksylitolu pomaga ustabilizować gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu. Z tego powodu ksylitol jest dobrym wyborem dla osób, które zmagają się na przykład z chorobami wywołanymi przez grzyby.

Zobacz także:

Czy ksylitol jest zdrowy? Badania European Heart Journal

Mimo wielu korzyści płynących z zamienienia cukru na ksylitol nie powinniśmy być obojętni na badania nad ksylitolem - wyniki ostatnich są niepokojące. Zostały one opublikowane w renomowanym kardiologicznym piśmie. Okazuje się, że jedna trzecia badanych z najwyższym poziomem ksylitolu była narażona na zawał i udar serca. Jak mówi w rozmowie z Faktami TVN prof. Maciej Grabowski z Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:

Jest pewna tendencja do nadkrzepliwości, jest pewna tendencja do sklejania się płytek krwi i w tym mechanizmie do tworzenia zatorów w tętnicach mózgowych czy to tętnicach serca.

Według ekspertów maksymalna ilość spożywanego ksylitolu w ciągu dnia nie może przekraczać trzech łyżek dziennie. Trudno to jednak kontrolować, ponieważ ksylitol występuje w różnych produktach, które spożywamy. Możemy zatem nawet nie zdawać sobie sprawy, jak dużo ksylitolu przyjmujemy w ciągu dnia. Na ten temat dla Faktów TVN wypowiedziała się także dietetyczka kliniczna Aneta Łańcuchowska:

30 gramów ksylitolu to jest taka ilość, którą maksymalnie możemy stosować w ciągu dnia, żeby nie zwiększyć ryzyka wystąpienia zawału czy też udaru, biorąc pod uwagę, że ksylitol zwiększa krzepliwość krwi.

Co zamiast ksylitolu? Inne zamienniki cukru

Jeśli zależy nam na zmniejszeniu ilości spożywanego cukru, na początku warto zacząć przede wszystkim od prostych rozwiązań. Zamiast kupować słodzone napoje, można dodać ulubione owoce do zwykłej, mineralnej wody. To nada jej słodki smak. Podobnie sytuacja ma się ze słodzonymi jogurtami. Zamiast nich warto postawić na jogurty naturalne, do których możemy dodać świeże, sezonowe owoce. To prosty przepis na szybki i słodki deser. Pamiętaj także o suszonych owocach, które również możesz dodawać do posiłków zamiast cukru, na przykład do owsianki. Istnieją też jednak inne zamienniki cukru, na które warto postawić. Do takich zaliczają się:

  • stewia - zawiera w sobie wiele cennych wartości odżywczych, między innymi wapń, potas, sód, magnez, żelazo, a także jest źródłem składników przeciwutleniających; wykazuje również właściwości przeciwpróchnicze, antybakteryjnie i grzybobójcze;
  • syrop z agawy - jest źródłem błonnika, który przyspiesza przemianę materii; obniża poziom cholesterolu we krwi; charakteryzuje się również niskim indeksem glikemicznym;
  • miód - wykazuje działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, ma także dobry wpływ na trawienie;
  • syrop klonowy - zawiera wapń, magnez, potas, fosfor i mangan, a także witaminy z grupy B; nie należy jednak stosować go zbyt często, ze względu na wysoką zawartość sacharozy.