Nie da się ukryć, że każde pomieszczenie, zarówno w domu, jak i w biurze czy szkole, wygląda po prostu lepiej, gdy znajdują się w nim rośliny. Sprawiają, że wnętrza nabierają życia, koloru i po prostu przyjemniej spędza się w nich czas. Niektóre z nich, jak choćby skrzydłokwiat, nie tylko ładnie wyglądają, ale też wpływają pozytywnie na jakość powietrza. Za to jedną z najbardziej popularnych (i nie bez powodu) roślin doniczkowych od lat pozostaje zamiokulkas. Sprawdźcie, jak o niego dbać by dobrze rósł oraz w jaki sposób można go zasilić nawozem domowej roboty. 

Zamiokulkas. Pielęgnacja i uprawa

Zamiokulkas zamiolistny jest rośliną naturalnie występującą w Afryce, na terenach zwrotnikowych oraz podzwrotnikowych. Dopiero pod koniec XX w. zaczęło się go powszechnie uprawiać jako roślinę ozdobną i bardzo szybko stał się niezwykle popularny. Nic dziwnego - zamiokulkas jest bowiem niezwykle wytrzymały i odporny na niesprzyjające warunki.

Zobacz także:

fot: Iryna80/AdobeStock

Nie trzeba go często podlewać, nie wymaga regularnego, specjalnego przycinania i jest dość odporny na choroby roślin. Jakie warunki trzeba mu zapewnić, żeby czuł się doskonale w mieszkaniu?

  • Stanowisko: idealnie, gdy zamiokulkas znajduje się w półcieniu, ale daje sobie radę nawet w dość ciemnych pomieszczeniach. Nie polecamy stawiać go na parapecie od strony południowej (może dojść do poparzenia liści). 
  • Gleba: może być uniwersalna, ważne by była przepuszczalna, żyzna i próchnicza. Pamiętajmy o drenażu na dnie doniczki, ponieważ przy zalaniu korzeni zamiokulkas zacznie gnić. 
  • Podlewanie: to doskonała roślina dla zapominalskich. Zamiokulkas, zwłaszcza w przypadku większych okazów, wymaga bardzo sporadycznego podlewania. Nawet co kilka tygodni, robimy to dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi całkowicie przeschnie. Zamiokulkas jest sukulentem i bardzo dobrze znosi przesuszenie. Gorzej, jeśli przesadzimy z podlewaniem - wówczas liście żółkną, a kłącza zaczynają gnić. 

Jak rozmnożyć zamiokulkasa?

Jeśli chcecie rozmnożyć swojego zamiokulkasa i dać sadzonkę w prezencie znajomym, nie ma nic prostszego. Roślinę tę najłatwiej jest rozmnożyć wegetatywnie, poprzez oddzielenie kłącza, a nawet samych liścia z dolnej łodygi. Należy włożyć je do ziemi i regularnie podlewać. Już po kilku tygodniach się ukorzenią. Później pozostaje tylko czekać, aż zamiokulkas wypuści nowe, młodziutkie pędy. Na rok pojawia się od 4 do 7 nowych, w zależności od stanowiska, rodzaju gleby i stosowanego nawozu. 

Domowy nawóz do zamiokulkasa

Każda roślina doniczkowa wymaga regularnego nawożenia - w końcu składniki odżywcze zawarte w podłożu, w którym ją umieściliście, nie są nieskończone. W przypadku zamiokulkasa dobrze sprawdza się soczewica. Zawiera cenne minerały oraz witaminy, które służą nie tylko nam, ale także temu sukulentowi. Dzięki niej zamiokulkas będzie bardziej odporny na szkodniki i choroby, a także zacznie szybciej rosnąć. 

Do zrobienia nawozu potrzebujemy jedynie 2 składników. Zagotujcie litr wody i odstawcie na bok. Kiedy całkowicie ostygnie, wsypcie do niej 3 łyżki soczewicy. Wymieszajcie i ponownie odstawcie, tym razem na 4-6 godzin. Po tym czasie należy odcedzić płyn i przelać go do doniczki. I gotowe - powstałym nawozem od razu możecie podlać zamiokulkasa. Taki zabieg wykonujemy maksymalnie raz w miesiącu.