Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a w związku z tym coraz więcej osób rozpoczęło planowanie prac w ogrodzie. Proces ten wymaga wiele czasu i poświęcenia zwłaszcza po długich zimowych miesiącach, kiedy czynności ogrodnicze nie były wykonywane. Po zimie w ogródkach nagromadziło się między innymi dużo chwastów, które nawet mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych rosną szybko i bujnie. W związku z tym wiele osób zastanawia się, w jaki sposób choćby minimalnie ograniczyć ich wzrost i oszczędzić sobie pracy. Niektórzy ogrodnicy wciąż decydują się na dostępne w sklepach środki chemiczne, jednak kilka lat temu odkryłam lepszy sposób z wykorzystaniem starych kartonów. Jak to działa?
Czemu służy ściółkowanie w ogrodzie?
Ściółkowanie to jedna z podstawowych czynności ogrodniczych, która polega na przykryciu gleby substancją organiczną lub nieorganiczną, a co za tym idzie stworzeniu korzystniejszych warunków do wzrostu roślin. Zabieg ma na celu poprawienie kondycji danej ziemi, między innymi poprzez zatrzymanie w niej odpowiedniej ilości wody, która jest niezbędna do uprawy plonów.
Zobacz także:
Jednak to nie koniec zalet wykorzystania metody ściółkowania. Wszyscy doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że to także jeden z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie wzrostu niechcianych i uciążliwych chwastów. Właśnie dlatego od kilku lat wykorzystuje do tego stare kartony.
Jak ściółkować za pomocą kartonu?
Karton to naturalny materiał, który rozkłada się w glebie powoli i stopniowo. Ściółkowanie tą metodą jest niezwykle proste i z pewnością nie zajmie dużo czasu. Ważne jest, aby przed zabiegiem pozbyć się z opakowania wszelkich sztucznych elementów, takich jak taśma klejąca, naklejki, zszywki, nadruki itp. Należy także odpowiednio przygotować miejsce, w którym zamierzamy położyć wybrany karton.
Po pozbyciu się wszystkich zbędnych elementów z kartonu usuń z ziemi większe chwasty, kamienie i inne niepotrzebne przedmioty, a następnie delikatnie namocz kartonowe opakowanie w wodzie. Rozłóż je w wybranym miejscu i zabezpiecz kamieniem lub innym ciężkim przedmiotem, tak, aby podmuch wiatru nie przesunął materiału.
Dlaczego ściółkowanie kartonami jest skuteczne?
Dzięki zastosowaniu kartonowej ściółki oszczędzisz sobie nawet do kilku godzin pracy przy wyrywaniu uciążliwych chwastów. Dzieje się tak ze względu na to, że rozłożony w danym miejscu karton skutecznie blokuje promienie słoneczne i w ten sposób powstrzymuje ich szybki i obfity wzrost.
Ponadto, kartonowa ściółka niesie ze sobą wiele cennych właściwości ze względu na obecność celulozy, która użyźnia glebę i sprawia, że rośliny rosną szybciej i bardziej obficie. Rozkładający się karton i wnikające w ziemię substancje organiczne są także doskonałą pożywką dla mikroorganizmów, których obecność powoduje, że gleba jest jeszcze bardziej wartościowa.