Nawóz do magnolii można zrobić ze skórki z jednego z popularnych owoców. Koszt produkcji jest niemalże zerowy, a efekt naprawdę zadowala. Ten organiczny odpad jest bogatym źródłem wielu cennych minerałów, takich jak m.in. potas. Co to za owoc? Jak przygotować tego rodzaju „odżywkę”?
Nawóz do magnolii. Możesz go zrobić ze skórki od banana
Osoby uprawiające magnolie nie powinny wyrzucać skórek od bananów. Odpad ten może posłużyć do produkcji naturalnego nawozu bogatego w potas, fosfor, kwas krzemowy, wapń, magnez i siarkę. Skórki bananowe stosowane są zarówno w poprawie kwitnienia roślin, jak i krzewienia czy ukorzeniania. Nawóz dodajemy do gleby, w której rośnie magnolia.
Zobacz także:
„Nawóz bananowy” sprawia, że roślina staje się odporniejsza na choroby. Świetnie odżywia roślinę i jest przy tym ekologiczny. Ponadto umożliwia zaoszczędzenie pieniędzy i rezygnację z korzystania z plastikowych opakowań. Skórkę z banana można nawet „luzem” wyrzucić do ogrodu na ziemię – jego zapach zwabi ptaki i motyle. Warto jednak uważać, bo w gronie zainteresowanych mogą również pojawić się osy.
Jak przygotować nawóz do magnolii ze skórki banana?
Nawóz sprawdzi się nie tylko podczas pielęgnacji magnolii, ale i innych roślin doniczkowych. By go zrobić, wystarczy skórkę bananową włożyć do litrowego słoika i zalać ciepłą wodą. Całość zostawiamy na 2 dni. Gdy woda zrobi się gęsta, wtedy możemy podlać nią magnolie.
Ze skórki bananowej możemy również zrobić gnojówkę – tak jak z pokrzywy czy czosnku. Pocięte na małe kawałeczki skórki bananowe zalewamy wodą i zostawiamy na 2 tygodnie pod przykryciem. By roztwór nadawał się do podlewania magnolii, należy go codziennie mieszać. Jego zapach dla niektórych może okazać się zbyt intensywny, dlatego gnojówkę lepiej przygotować w miejscu oddalonym od domu. Taką gnojówkę następnie rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:10 i podlewamy roślinę.
Zarówno nawóz, jak i gnojówka z banana mogą być wykorzystywane do podlewania magnolii co 2-4 tygodnie. Warto obserwować roślinę, by uniknąć zbyt intensywnego nawożenia, które mogłoby jej zaszkodzić.
Jak prawidłowo nawozić magnolie?
Nawożenie magnolii możemy zacząć już w połowie marca a kończymy w połowie lipca. Sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe, a na przełomie marca i kwietnia niektórzy z hodowców jednorazowo używają nawozu o spowolnionym działaniu. Można skorzystać ze zjawiska mikroryzy, polegającego na wzajemnym odziaływaniu roślin i grzybów symbiotycznych, nawiązujących kontakt z korzeniami m.in. magnolii.
Aby magnolia prawidłowo rosła, podlewajmy ją 2-3 razy w tygodniu, szczególnie od maja do końca lipca. Szczególnie dużo wody potrzebują okazy mające mniej niż 2 lata.