Biała pościel kojarzy się z elegancją i klasyką, która sprawdzi się w każdym wnętrzu. Często wykorzystywana jest w hotelach, przez co kojarzy się nam z luksusem. Niezależnie od jej materiału i koloru warto zadbać o jej pielęgnację. Poszewki z czasem szarzeją, a ich zapach wymaga odświeżenia. Istnieje sposób, który zapewni jej świeży wygląd przez długi czas.

Jak prać pościel?

Czysta pościel pozytywnie wpływa na jakość i komfort naszego snu. Ma także duże znaczenie dla stanu naszej cery. W brudnych poszewkach mnożą się bakterie i alergeny, na które narażeni jesteśmy całą noc. Przed praniem pościeli warto zapoznać się z wytycznymi zamieszczonymi na metce przez producenta. Z racji tego, że pościele wykonywane są z różnych materiałów, należy dostosować do nich program i temperaturę prania. Uniwersalną wartością jest zazwyczaj 60℃. Jest na tyle wysoka, że zniszczy powstałe drobnoustroje, ale nie wpłynie negatywnie na kondycję tkaniny. Satynowe poszewki dla bezpieczeństwa nie powinny być prane w temperaturze powyżej 40℃.

Zobacz także:

Jeśli chcesz, aby pościel po praniu zachwycała swoją świeżością, nie przepełniaj bębna swojej pralki. Inaczej materiał nie będzie miał szansy na dokładne wirowanie i nie wypłucze się równomiernie. Zaleca się, aby pościel prać nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Pozwoli to na zachowanie jej świeżości i pozbycie się bakterii. Wywróć pościel na lewą stronę przed włożeniem jej do bębna, a uchronisz ją przed zniszczeniem zdobień i wytarciem materiału. Susz białą pościel na powietrzu, a dzięki temu będzie ładnie pachnieć i słońce dodatkowo podkreśli jej biel. 

Jak wykorzystać proszek do pieczenia w praniu?

Proszek do pieczenia to należy do podstawowego wyposażenia niejednej kuchni. Mało kto wie, że może mieć zbawienny wpływ na pranie. Działa jak naturalny odplamiacz i wybielacz do pościeli. Jedna saszetka kosztuje niecałą złotówkę, a efekty naprawdę zachwycają. Da sobie radę nawet z dużymi plamami, a szczególnie może się przydać przy pożółkłych śladach na materiale. Możesz wrzucić proszek do pieczenia bezpośrednio do bębna pralki i nastawić program. Istnieją jeszcze inne sposoby, jak cieszyć się jego dobroczynnymi właściwościami.

Wypróbuj to w swoim domu:

  • przygotuj pastę z wody i proszku do pieczenia, wetrzyj ją w trudne zabrudzenie i dopiero potem przełóż do pralki;
  • wsyp dwie saszetki proszku w miejsce płynu do prania, ustaw odpowiednią temperaturę i czekaj na efekty;
  • namocz poszarzałą pościel w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do pieczenia, zostaw ją na kilka godzin i dopiero potem poddaj ją standardowemu praniu.

Sekretne właściwości proszku do pieczenia 

Saszetka proszku do pieczenia ma swoje zastosowanie nie tylko w kuchni. Doskonale sprawdza się przy praniu najbardziej zabrudzonych pościeli, ale wykorzystasz go też w całym domu. Domowe sposoby z proszkiem do pieczenia wykorzystasz też w łazience lub ogródku.

Spróbuj tych sposobów:

  • ochrona przed szkodnikami - posyp swoje grządki proszkiem do pieczenia, a odstraszysz nie tylko ślimaki, ale i gąsienice oraz mrówki;
  • likwidacja kamienia - pasta z wody i proszku korzystnie działa na zakamienione krany i kafelki, wystarczy, że zostawisz ją na 20 minut, a potem zmyjesz obficie wodą;
  • ugryzienia komarów - pasta z wody i proszku kojąco działa na ugryzienia, dzięki niej pozbędziesz się uczucia swędzenia;
  • przypalone naczynia - gotuj proszek do pieczenia z wodą, a wyczyścisz przypalony garnek;
  • tłuste plamy - proszek wymieszany z octem tworzy piankę, dzięki której zdezynfekujesz deski do krojenia i inne zanieczyszczone powierzchnie.