Zanim wybierzemy się do sklepu ogrodniczego po specjalistyczny nawóz, warto najpierw rozejrzeć się po kuchni. Może się okazać, że wszystko, czego potrzebuje porzeczka, znajdziemy właśnie tam. Ten domowy nawóz to świetna alternatywa dla popularnych fusów po kawie. Jest tani, ekologiczny i w duchu zero waste. Dzięki niemu podłoże pod krzewem zyska odpowiedni odczyn, a w sezonie nie nadążymy ze zbieraniem owoców. 

Domowy nawóz pod porzeczkę. Wykorzystaj to, zamiast wyrzucać do kosza

Przygotowując domowy nawóz pod porzeczkę, warto wziąć pod uwagę wymagania glebowe tego krzewu. Porzeczka preferuje podłoże o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie (pH 5,5-6,5). Jeśli chcemy delikatnie zakwasić ziemię, idealnie sprawdzi się w tej roli czerstwy chleb na zakwasie, zwłaszcza żytni. Aby przygotować nawóz, chleb należy pokroić na mniejsze kawałki i zalać wodą tak, aby całkowicie go przykryć. Naczynie z chlebem odstawia się na siedem dni, aby doszło do fermentacji. Kiedy tydzień minie, całość przecedzamy. Przed zastosowaniem nawozu płyn trzeba rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:3. 

Zobacz także:

Nawóz pod porzeczkę z chleba. Wady i zalety

Nawóz pod porzeczkę z czerstwego chleba to świetna alternatywa dla fusów po kawie, które również zakwaszają delikatnie podłoże. Fusów możemy nie mieć pod ręką, ale chleb to produkt, który znajdzie się w zdecydowanej większości kuchni. Jest to zatem rozwiązanie łatwo dostępne, a do tego tanie i ekologiczne. Zamiast inwestować w preparaty ze sklepów ogrodniczych, korzystamy z domowych resztek, które prawdopodobnie wylądowałyby w koszu.

Co więcej, ta metoda jest również bezpieczna dla środowiska. Będzie idealna w przypadku małych, przydomowych upraw, jednak jeśli mamy do nawiezienia większą liczbę krzewów, może okazać się niewystarczająca. Warto również zdawać sobie sprawę, że po kilku tygodniach od zakwaszenia gleby nawozem z czerstwego chleba, odczyn podłoża może wrócić do stanu pierwotnego, dlatego proces trzeba regularnie powtarzać, jeśli chcemy utrzymać długotrwały efekt. 

Co posadzić w sąsiedztwie, aby porzeczka bujnie rosła?

Aby cieszyć się prężnym wzrostem porzeczki, warto wybrać dla krzewu odpowiednie towarzystwo, na przykład takie, które odstraszy szkodniki. W tej roli sprawdzą się nasturcja i nagietek, które działają jak naturalna bariera na mszyce i nornice. Dobrym wyborem będą również warzywa cebulowe, na przykład cebula lub czosnek. Mogą one ograniczyć żerowanie wielkopąkowca porzeczkowego, który zagraża krzewom.