Zimozielony krzew ozdobny z rodziny wrzosowatych, czyli pieris japoński, to doskonały wybór dla tych, którzy chcą wprowadzić do ogrodu nieco powiewu świeżości. Jeśli chodzi o walory estetyczne, ta roślina z powodzeniem może konkurować z popularnymi hortensjami i piwoniami. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach, a odwdzięczy się bujnym kwitnieniem. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, jeśli w ogrodzie bawią się dzieci lub przebywają zwierzęta domowe. Pieris japoński jest rośliną trującą. 

Pieris japoński zamiast hortensji i piwonii. Najpopularniejsze odmiany

Pieris japoński może stać się równie efektowną ozdobą ogrodu, co hortensje i piwonie. W zależności od odmiany osiąga od jednego do dwóch metrów wysokości. Jego lancetowate liście mają błyszczącą powierzchnię, a do tego pozostają zielone przez cały rok. Co więcej, młode liście mogą przybierać czerwone barwy, co dodaje ogrodowi koloru. Wzrok przyciągają również drobne, dzwonkowate kwiatostany, które pojawiają się w kwietniu i maju, a osiągają nawet do 12 cm długości. Wśród odmian pierisa japońskiego wyróżniamy między innymi:

Zobacz także:

  • Forest Flame - młode liście okazów z tej odmiany przybierają czerwony kolor,
  • Flaming Silver - w tym przypadku liście mają białe brzegi,
  • Little Heath - będzie dobrym wyborem do doniczki, ze względu na to, że osiąga niewielkie rozmiary,
  • Valley Valentine - kwiaty w przypadku tej odmiany przybierają różowe barwy.

fot. Steidi/Adobe Stock

Uprawa pierisa japońskiego. Jakie wymagania ma ta roślina?

Pieris japoński nie należy do roślin trudnych w pielęgnacji, a jego ogromną zaletą jest to, że odnajdzie się w cieniu i półcieniu. Będzie doskonałym wyborem do słabo nasłonecznionych ogrodów. Co ważne, pieris japoński należy sadzić w miejscu, które będzie osłonięte od wiatru. Intensywne porywy mogą zniszczyć delikatne kwiaty tej rośliny. Ten ozdobny krzew należy do rodziny wrzosowatych, dlatego najlepsza będzie dla niego gleba kwaśna. Aby osiągnąć odpowiedni odczyn podłoża, można zastosować torf. Ziemia musi być również dobrze przepuszczalna i próchnicza, a także umiarkowanie wilgotna. Warto ściółkować podłoże - ten zabieg sprawi, że wilgoć lepiej utrzyma się w glebie. Mimo że pieris japoński jest mrozoodporny, dobrą praktyką w przypadku młodych krzewów jest okrywanie ich agrowłókniną. 

Czy pieris japoński może być uprawiany w donicy?

Pieris japoński z powodzeniem może być uprawiany w donicy, zatem świetnie sprawdzi się również jako ozdoba balkonów i tarasów. Warto w takiej sytuacji wybrać odpowiednią odmianę, która osiąga mniejsze rozmiary. Należy zadbać o to, aby pojemnik był wystarczająco duży. Minimalna średnica donicy powinna wynosić około 40 cm. Trzeba pamiętać o tym, że pieris japoński jest rośliną kwasolubną, dlatego warto regularnie stosować odpowiedni nawóz. Można wykorzystać na przykład fusy po kawie, które są świetnym domowym sposobem na zakwaszanie gleby.