Hibiskus bylinowy, znany również jako ketmia bagienna, to roślina pochodząca ze wschodniej Ameryki Północnej. Ze względu na rozmiary, które osiąga, może stać się efektowną ozdobą ogrodu. Rośnie nawet do dwóch metrów wysokości, a jej kwiaty potrafią mierzyć nawet 30 cm średnicy. Spośród odmian hibiskusa bylinowego możemy przebierać, a do tego jest bardzo prosta w uprawie.

Hibiskus bylinowy - jak o niego dbać, żeby bujni kwitł?

W uprawie hibiskusa bylinowego bardzo ważne jest regularne i obfite nawadnianie. Krótkotrwała susza nie wyrządzi dużych szkód, ale kwiat da znać o niedobrze wody poprzez zrzucanie pąków. W okresie wegetacji, czyli wtedy, kiedy rośliny rosną i rozwijają się, należy podlewać hibiskusa dwa lub trzy razy w tygodniu. Gdy nadejdą suche, upalne dni, należy zwiększyć częstotliwość podlewania i robić to codziennie. Warto dodatkowo zastosować ściółkowanie, aby zapobiec utracie wody z podłoża. Dobrym miejscem dla hibiskusa będzie stanowisko na przykład obok oczka wodnego, ze względu na upodobanie rośliny do wilgoci. Równie ważne w przypadku tego kwiatu jest nawożenie. Dobrze, aby odżywki stosowane w pielęgnacji hibiskusa były bogate w fosfor.

Zobacz także:

fot. OLENA/Adobe Stock

Kiedy i jak sadzić hibiskus bylinowy?

W przypadku uprawy ogrodowej hibiskus bylinowy sadzi się późną wiosną, latem lub jesienią. Natomiast jeśli chcemy trzymać roślinę w donicy, powinniśmy wybrać duży pojemnik. Najlepszy będzie taki o minimalnej pojemności 30 litrów. Dobrze, aby podłoże dla hibiskusa bylinowego było żyzne i przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Kwiat będzie bujnie kwitł na stanowisku słonecznym lub w lekkim półcieniu. Słońce sprawi, że obsypie się pąkami. Kiedy sezon wegetacyjny dobiegnie końca, hibiskusa warto przyciąć, co wzmocni roślinę. Pędy przycina się na wysokości 5-10 cm nad ziemią. Następnie roślinę należy okryć, na przykład agrowłókniną. 

Rozmnażanie hibiskusa bylinowego. Trzy sposoby

Hibiskusa bylinowego można rozmnażać na trzy sposoby - poprzez sadzonki pędowe, nasiona i podział. Pierwsza metoda polega na pobraniu z roślin fragmentów pędów i przygotowania z nich sadzonek. Zabieg ten przeprowadza się latem. Z kolei wiosną możemy wysiać nasiona rośliny, a po kilku tygodniach, kiedy pojawią się liście, przesadzić do doniczek. Natomiast w przypadku rozmnażania hibiskusa bylinowego przez podział należy wykopać kwiat, rozdzielić na kilka części i włożyć sadzonki prosto do ziemi.