Zwrot podatku jest kwotą wypłacaną przez urząd skarbowy podatnikowi, który korzystał z ulg, odliczeń, czy wpłacał zaliczki wyższe, niż wymagano. Jednak nie wszyscy mogą liczyć na te pieniądze – istnieje kilka powodów, dla których urząd skarbowy może wstrzymać przelew. Powodem bywają np. zaległości wobec państwa. Ponadto na zwrot podatku nie może liczyć osoba, która popełniła drobny błąd np. podczas wypełniania deklaracji. Co jeszcze może zablokować transfer środków?

Kto nie otrzyma zwrotu podatku w 2025 roku?

Rozliczanie podatków to szansa na dodatkowy zastrzyk gotówki. Jednak nie wszyscy skorzystają z tej możliwości. Czynników wpływających na to, czy ktoś otrzyma zwrot podatku, czy też nie, jest wiele. Jednak można wskazać kilka przyczyn, z powodu których pieniędzy nie otrzymamy. Są to:

Zobacz także:

  • zbyt wysokie dochody i przekroczenie określonych limitów,
  • nieodprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy,
  • niekorzystanie z przysługujących ulg,
  • pomyłka w wypełnianiu deklaracji podatkowej.

Na zwrot podatku w 2025 roku nie mogą liczyć także dłużnicy – nieuregulowane płatności np. za abonament RTV, mandaty i zobowiązania publicznoprawne także zablokują wpłatę. W ich przypadku należność może zostać potrącona, by opłacić zadłużenie. Do omawianej grupy zaliczają się także osoby, wobec których toczy się postępowanie egzekucyjne – np. z powodu nieopłacenia lokalnych podatków lub nieopłaconego rachunku za wywóz śmieci. Niekiedy wpłatę zablokować może nawet tak prozaiczny powód, jak podanie niewłaściwego numeru rachunku bankowego.

Seniorzy mogą otrzymać większy zwrot podatku

Kwotę zwrotu podatku zwiększyć mogą ulgi podatkowe. Osoby starsze mają możliwość korzystania z ulg, dzięki którym odzyskają znaczną część zaliczek wpłaconych na podatek. Ulgi najczęściej przez nich wybierane to: ulga rehabilitacyjna, ulga na leki i ulga internetowa. Pierwsza z nich dotyczy wydatków związanych z leczeniem i rehabilitacją – mowa tu o zakupie leków i urządzeń wspomagających proces leczenia. Druga z ulg przysługuje osobom kupującym leki powyżej kwoty, jaką refunduje NFZ – warto wiedzieć, że zakup ten musi być udokumentowany. Ostatnia z ulg dotyczy kosztów wynikających z korzystania z internetu.

Kiedy otrzymamy zwrot podatku w 2025 roku?

Deklaracje podatkowe za 2024 rok można składać od 15 lutego 2025 roku. To, jak szybko otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku, zależy od terminu złożenia zeznania. Jeśli podatnik złoży deklarację PIT wcześniej niż przed połową lutego, to i tak zostanie uznana jako złożona 15 lutego 2025 roku. Osoby składające deklarację elektroniczną otrzymają zwrot w ciągu 45 dni. Złożenie faktury w lutym umożliwia otrzymanie zwrotu podatku na początku kwietnia. Osoby składające deklaracje papierowe mogą poczekać dłużej – czas oczekiwania w tym przypadku wynosi 90 dni. Zwrot podatku może nastąpić aż w lipcu.

Ulgi podatkowe w 2025 roku

Możliwość korzystania z nich cieszy podatników. Dla wielu są znaczącym wsparciem i pod ich kątem podejmują wiele decyzji podatkowych. W 2024 roku dostępnych było wielu ulg, o których Polacy już wiedzieli, lecz niektóre uległy zmianom. Ulgi dzielimy zasadniczo na dwie grupy – odliczane od podatku i od dochodu. Dzięki ulgom odliczanym od podatku można obniżyć podatek i otrzymać zwrot jego nadpłaty np. jest to ulga prorodzinna. Odliczane od dochodu są to ulgi umożliwiające obniżenie uzyskanego dochodu o określone wydatki, co może wpływać na wysokość podatku – np. dotyczy to ulgi rehabilitacyjnej. Przed złożeniem deklaracji PIT warto zapoznać się z dostępnymi ulgami podatkowymi – dzięki temu szybciej przygotujemy potrzebne dokumenty.

Jak wynika z informacji podanych przez Podatnik.info, podatnik może skorzystać z ulg podatkowych na:

  • robotyzację,
  • zabytki tzw. Pałacyk Plus,
  • marketing produktu,
  • stworzenie nowego produktu,
  • sponsoring na sport/kulturę/szkolnictwo wyższe,
  • inwestycję w spółkę alternatywną,
  • terminal płatniczy,
  • związki zawodowe,
  • termomodernizację,
  • IKZE (konto emerytalne),
  • nadania i rozwój,
  • leki i sprzęt rehabilitacyjny.